Obézním diabetikům má pomoci plastikový předmět v tenkém střevě

Naději pro obézní pacienty s cukrovkou druhého typu přinášejí lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Jako první ve střední a východní Evropě zavedli několika nemocným do tenkého střeva speciální systém, který zabraňuje vstřebávání jídla. Pacient tak rychleji hubne a jeho tělo umí lépe využít dodávaný inzulín.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trávící systém (ilustrační foto)

Trávící systém (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Jana Hejlová má cukrovku 15 let. Brala sedm prášků denně a kvůli přibývání na váze si musela zvyšovat dávky inzulínu. Obsah cukru v krvi na přijatelnou hodnotu se paní Hejlové upravil až po nové léčbě v IKEMu.

„Princip její funkce je, že vytvoří bariéru mezi potravou a střevní stěnou v horní třetině tenkého střeva. Nevstřebaná potrava se dostává do dolních částí tenkého střeva, kde už za normální situace není tak energeticky bohatá. Tím buňky tenkého střeva začnou vyplavovat různé hormony, které způsobují hubnutí a to, že se cukrovka víceméně vylepšuje, až se ztratí,“ vysvětluje lékař Marek Beneš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Květy Moravcové o nové léčbě obézních pacientů s cukrovkou

Bariéru mezi potravou a střevem vytvoří měkký, plastikový, 60 centimetrů dlouhý předmět, který připomíná rukáv. Lékaři ho pacientům zavádějí pomocí takzvaného endoskopu, jehož hadičku zavádějí nemocnému do těla ústy. Zákrok trvá zhruba 20 minut. Rukáv vydrží v pacientově těle až rok a léčba je účinná i dlouho po jeho vyjmutí.

Paní Hejlová má rukáv v tenkém střevě měsíc. Zatímco dodržuje tekutou dietu, shodila tři kila tuku a ztratila 10 centimetrů v pase. Místo sedmi prášků bere jen čtyři denně a inzulín si píchá jen jednou za 24 hodin.

„To je úžasný a hlavně cukr mám nízký. Už nemám dvacítky, které jsem mívala,“ pochvaluje si paní Hejlová, která se díky léčbě cítí velice dobře. Pacienti mají zatím léčbu zdarma, protože IKEM hradí náklady z grantu. Zda budou léčbu hradit v budoucnu pojišťovny, ještě nikdo neví. Podle lékařů z IKEMu je ale nová metoda mnohem levnější, než ty dosavadní.

Nadváhou nebo obezitou trpí v České republice 52 procent dospělých. Loni se v Česku léčilo téměř 850 tisíc diabetiků, z nichž 95 procent mělo cukrovku druhého typu, která souvisí s nedostatkem pohybu, obezitou a nezdravým stravováním. S obezitou výrazně narůstá riziko nemocí srdce a cév, selhání jater i rakoviny.

Květa Moravcová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme