Netopýři se snadno dostanou do domů či bytů. Do místnosti většinou nejprve nalétnou průzkumníci. Ti prověří, zda je na místě klid, a následně tam zamíří i zbytek hejna.
Ředitelství silnic a dálnic nechává sítě instalovat na rozestavěnou úsek Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku. Sítě budou umístěné na třech úsecích v délce 700 metrů.
„K invazím dochází v dobu, kdy se rozpadají reprodukční kolonie a invazní skupiny často tvoří nezkušená mláďata. Je tam obvykle minimum dospělých víceletých jedinců,“ říká Tomáš Bartonička.
„Jednalo se o invazi hvízdalů do Krajské nemocnice Liberec, obsadili chodbu infekčního a kožního oddělení. Odchytila jsem jich 408, což je největší počet v rámci jedné invaze,“ uvedla Hancvenclová.
„A je to asi proto, že netopýři žijí mimo zemský povrch. My jsme zemští a oni létají. Létají asi 64 miliónů let a od té doby se v podstatě tyto dva světy nekřížily.“
U překvapení v podobě 120 netopýrů museli trochu improvizovat. „Narychlo jsme udělali papírové krabice s větracími otvory. Vybavili jsme je také kůrami a dalším materiálem," říká zooložka.
V celém Česku v těchto dnech převládají teploty nad nulou. Teplé počasí probouzí vegetaci i některé druhy živočichů. Mírné zimy podle odborníků ale příliš příznivé nejsou.
Přibližně 30 procent potravin, které se dostanou na náš stůl, tam jsou díky včelám, motýlům a netopýrům. Ty právě nejvíce ohrožuje klimatická krize a s ní spojené rostoucí teploty.
Úředník ruského ministerstva obrany 10. března prohlásil, že výzkum je součást tajného projektu biologických zbraní financovaného Západem. Ruská média následně uvedla, že jde o ukrajinské spiknutí.
Letošní rok byl vyhlášen rokem netopýrů. Ochránci zejména prosí veřejnost, aby netopýry nerušili v jejich zimovištích a během zimních měsíců se vyvarovali vstupu do podzemních prostor.
Pražská záchranná stanice vypustila ve čtvrtek do Stromovky několik netopýrů. Podívejte se na fotografie. Každoročně přijme do své péče 100 až 200 jedinců.
V sobotním tisku se dočtete, že v Česku zlevní vstupné na hrady a zámky pro děti. Původní ceny byly podle MF Dnes diskriminační pro samoživitele. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mise, kterou vyslala do Wu-chanu Světová zdravotnická organizace, zlom nepřinesla, potýká se ale s kritikou. Některá média ji označují za „propagandistické vítězství Číny a bizarní přešlap WHO“.
Očkovací centrum v Táboře hledalo dobrovolníky mezi důchodci, v letáku za pomoc nabízelo oběd i přednostní vakcinaci, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál..
Ve středečním výběru z médií se dočtete, že potenciálním krachem je v důsledku koronavirové pandemie ohrožen v Evropě každá druhý letecký dopravce. Píše to deník E15.
Novým koronavirem se po celém světě infikovalo víc než 600 tisíc lidí. Není proto divu, že pro řadu vědců se stal tématem číslo jedna. Snaží se vyrobit lék i zjistit, jak se přenesl na člověka.
Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, může pocházet od netopýrů. Naznačují to genetické testy. Podle nich je virus, který nyní ohrožuje lidi, nejméně z 96 procent podobný tomu netopýřímu.
Hospodářské noviny informují o rostoucím zájmu o profesi zdravotní sestry. Lidové noviny píšou, že v Česku žije asi padesát tisíc netopýrů a jejich počty v posledních letech rostou.
Městské úřady ale nemohou nařídit vybíjení kaloňů, protože ti jsou chráněni. Bez bližšího upřesnění proto jen oznámily, že se pokoušejí „přesvědčit“ netopýry, aby se vrátili do původního prostředí.
Jednou z nejčastěji skloňovaných spekulací je tvrzení, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu pro testování nových patogenů. Někteří jdou ale ještě dál – podle nich je vir uniklou biologickou zbraní.
Více než 160 netopýrů hvízdavých obsadilo byt seniorky v nejvyšším patře panelového domu v Brně-Králově Poli. Kvůli teplu hledali chladnější prostory. Žena na ně zavolala ve středu městskou policii.
Obyvatele nizozemského města Barneveld rozladilo rozhodnutí radnice vyměnit veřejné osvětlení natolik, že začali vidět rudě. Lampy tam totiž opravdu svítí nachovým světlem.
V Kašperských Horách jsou v těchto dnech mimořádně otevřeny i běžně nepřístupné prostory. V rámci Dnů Evropského dědictví se tady například až do neděle mohou lidé každé odpoledne podívat do kostela Panny Marie Sněžné, zapojit se do komentovaných prohlídek kostela svatého Mikuláše nebo navštívit podzemí radnice, které představuje nejen ojedinělý prostor, ale jeho raritou je i to, že slouží jako zimoviště netopýrů.
Netopýří noc ve Vlašimi na Benešovsku byla úspěšná. Stovka účastníků při noční procházce parkem mohla přes echolokátor slyšet létající savce. Kdo chtěl, mohl si netopýry dokonce i pohladit.
V srpnu a v září se v domech častěji objevují netopýři. Jde o neškodná zvířata, která vyhledávají úkryty ve městě nejčastěji při podzimních a jarních přeletech. V panelácích mohou sídlit i celé kolonie. Jednu takovou přírodovědci objevili v Praze Braníku v ulici Na Zvoničce.
Ochránci zvířat vrátili v Čáslavi do volné přírody přes 20 netopýrů rezavých. V únoru přišli tito savci o své zimoviště, které měli v nedalekých Močovicích. O netopýry se následně postarali pracovníci vlašimské Záchranné stanice pro živočichy. Návrat létajících savců do jejich přirozeného prostředí přilákal desítky zvídavých návštěvníků.