Nový týden v chaosu. Na akciových trzích nastal jeden z největších výprodejů od roku 2020, míní analytici

Aktuální nervozita na akciových trzích po celém světě spustila jeden z největších výprodejů od března 2020, kdy trhy zasáhl obrovský propad způsobený strachem z šíření nového typu koronaviru. Shodli se na tom analytici, které v pondělí oslovila agentura ČTK. Důvodem je podle nich kombinace očekávané recese ve Spojených státech, obav ze splasknutí bubliny umělé inteligence a také geopolitické napětí, které narůstá mezi Izraelem a Íránem.

Londýn/Praha (Aktualizováno: 14:03 5. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akcie (ilustrační foto)

Na akciových trzích nastal jeden z největších výprodejů od roku 2020 (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | ©

V pondělí čeká globální akciové trhy jeden z nejhorších dnů v historii, řekl Petr Lajsek, analytik Purple Trading. Termínové kontrakty na americké akciové indexy podle něj ukazují doslova apokalypsu. Index VIX, kterému se jinak říká indikátor strachu a volatility, dopoledne přidával přes 50 procent a od minulého pondělí přidal 100 procent.

Výprodeje na trzích navíc mohou pokračovat, což možná očekává i legendární investor Warren Buffett. Jeho společnost Berkshire Hathaway totiž ve druhém čtvrtletí odprodala akcie za 75 miliard dolarů (1,7 bilionu korun), většinu z toho tvořily akcie společnosti Apple. Buffett tak nyní sedí na rekordní částce 277 miliard dolarů, dodává Lajsek.

25:00

Ekonomiku teď táhne spotřeba domácností. Česko relativně prosperuje, hodnotí rektor VŠE Dvořák

Číst článek

Začátek nového týdne se na akciových trzích nese v duchu chaosu, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. Páteční zveřejnění dat z amerického trhu práce podle něj zvýšilo sázky na příchod recese. Trh práce je tak výrazný spouštěč obav o blízkou budoucnost americké i globální ekonomiky.

„Investoři opouštějí riziková aktiva, jako jsou akcie nebo kryptoměny, a uchylují se do dluhopisů. To má za následek pokles jejich výnosů,“ upozornil.

Spouštěčem byly nejprve nepříliš uspokojivé hospodářské výsledky společnosti Alphabet, připomněl Lajsek. Po nich se podle něj část trhu začala tázat, zda se obrovské investice do umělé inteligence mohou brzy vrátit a zda nejde v tomto sektoru jen o bublinu.

Červená vlna v pondělí ovládla zejména japonské a korejské trhy, uvedl Lajsek k propadům akciových indexů, které se zpravidla označují červenou barvou, zatímco růst indexů bývá v zelené barvě.

Situace v Evropě a Asii

V Evropě je zatím situace o něco mírnější, německý DAX a britský FTSE 100 dopoledne odepisovaly přes dvě procenta, francouzský index CAC 40 ráno asi tři procenta, ale později ztrátu zmírnil pod dvě procenta. Pražská burza podle indexu PX před polednem odepisovala skoro tři procenta.

Panevropský akciový index STOXX Europe 600 krátce po zahájení dnešního obchodování sestoupil až na 481,73 bodu, což byla nejnižší úroveň za téměř půl roku. Kolem 10.00 SELČ pak ztrácel asi 2,4 procenta a pohyboval se blízko 486 bodů. Už v pátek indikátor odepsal 2,7 procenta. K jeho poklesu výrazně přispívají akcie bankovních a technologických společností.

Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 se v pondělí propadl o 12,40 procenta a uzavřel obchodování na 31.458,42 bodu. Utrpěl tak nejprudší jednodenní pokles od roku 1987. Výrazně dnes oslabovaly také další asijské burzy.

Za poklesem japonských akcií stojí kromě obav o americkou ekonomiku také růst kurzu japonského jenu, který se dnes vůči dolaru vyšplhal na nejvyšší úroveň od ledna.

Kolem 10.00 SELČ dolar k jenu ztrácel zhruba dvě procenta a pohyboval se blízko 143,6 jenu. Euro k jenu pak vykazovalo pokles o 1,7 procenta na zhruba 157,20 JPY, zatímco vůči dolaru si připisovalo 0,3 procenta a nacházelo se nedaleko 1,0945 USD.

Za růstem kurzu jenu stojí zpřísňování měnové politiky v Japonsku. Japonská centrální banka minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta z předchozího rozpětí nula až 0,1 procenta. Sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od finanční krize v roce 2008.

Trpí i kryptoměny a ropa

Cenové propady se ale netýkají pouze akciových trhů, trpí například i kryptoměny. Nejznámější bitcoin od pátečního odpoledne odepsal téměř 25 procent. Ether za stejné období odepsal také asi čtvrtinu své hodnoty.

Výrazně se propadá i cena ropy, u které jsou při očekávané recesi obavy o poptávku. Aktuální obavy o globální recesi tak nyní výrazně převažují nad možnou eskalací situace na Blízkém východě.

4:16

Ekonom: S nakupováním eur na dovolenou nemá smysl čekat, kurz zůstane mezi 24 a 25 korunami

Číst článek

Barel ropy Brent se dopoledne pohyboval kolem 76 dolarů a vykazoval asi jednoprocentní pokles. Nachází se ale blízko nejnižších úrovní od začátku roku. „Jedno pozitivum tak nalézt můžeme, ceny pohonných hmot budou klesat i nadále,“ podotkl Lajsek.

Do doby, než přijdou příznivější makroekonomická data, může nervozita na trzích pokračovat, míní analytik Portu Marek Pokorný. Trhy také mohou být náchylné k dalšímu poklesu kvůli eskalujícímu konfliktu na Blízkém východě. „Jak už ale minulost několikrát ukázala, z poklesů se trhy vždy vzpamatovaly a dlouhodobí investoři nemusí panikařit,“ uzavřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme