Důvodem propadu je podle analytiků kombinace očekávané recese ve Spojených státech, obav ze splasknutí bubliny umělé inteligence a také geopolitické napětí, které narůstá mezi Izraelem a Íránem.
Jak rozhýbat německý ekonomický kolos? Musíme si udělat domácí úkoly, máme velké strukturální problémy, říká v rozhovoru Melanie Vogelbachová z Německé průmyslové a obchodní komory.
Nominální hrubý domácí produkt (HDP) Japonska, který není očištěný o inflaci, loni činil 4,21 bilionu USD (99,6 bilionu Kč). Předstihlo ho tak Německo, jehož nominální HDP činil 4,46 bilionu USD.
Přesně před rokem investiční banky na Wall Street řešily obavy z recese, které se ale nakonec nenaplnily. Naopak – americká ekonomika prokázala obdivuhodnou odolnost.
Výběr nejvýraznějších memů za uplynulý rok představuje server Euronews. Na svůj seznam zařadil například útoky kosatek na lodě u pobřeží jihozápadní Evropy.
Meziroční pokles HDP ovlivnily zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností a úbytek zásob. Naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí i zahraniční poptávka.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Některá média však v posledních měsících o Německu hovoří jako o nemocném muži Evropy.
„U automobilek se v posledních několika měsících projevily potíže v dodavatelských řetězcích,“ říká v rozhovoru ekonom Jakub Seidler o tradičně silné tuzemské výrobě aut.
Všechny scénáře podle Bloombergu znamenají negativními dopady pro světovou ekonomiku v podobě dražší ropy, vyšší inflace a pomalejšího hospodářského růstu.
Porcelánce Thun 1794 se podařilo přežít i v době energetické krize, kdy se ceny plynu, který je pro výrobu porcelánu nezbytný, vyšplhaly na dříve nepředstavitelnou hodnotu.
V meziročním srovnání ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 1,7 procenta, zatímco růst v eurozóně byl nepatrně silnější a dosáhl 1,8 procenta.
Státům Evropské unie se letos v ekonomické oblasti bude dařit líp, než Evropská komise předpovídala loni na podzim. Vyplývá to z pravidelné zimní makroekonomické předpovědi Evropské komise.
Podle aktualizované prognózy fondu se celosvětový hrubý domácí produkt zvýší o 2,9 procenta, zatímco loni v říjnu mezinárodní fond letošní růst odhadoval na 2,7 procenta.
„Dřív, když vlády nevypouštěly tolik peněz, ekonomika rostla, občas to přehnala a pak klesla do rovnováhy. To je normální, neděsme se toho,“ říká bývalá zástupkyně Česka u Světové banky Jana Matesová.
Na ekonomiku bude mít negativní dopad válka na Ukrajině, růst cen, vyšší úrokové sazby a šíření nemoci covid-19 v Číně, popsala šéfka Mezinárodního měnového fondu Georgievová.
OECD ve své poslední předpovědi zmiňuje nejhorší energetickou krizi od 70. let, která vyvolá prudké zpomalení zejména evropských ekonomik. Podle Švejnara měli evropští politici více předvídat.
Pokud někomu zbývají volné prostředky, má podle spolumajitele poradenské společnosti Partners smysl přemýšlet o investování i v roce 2023. Slušný výnos může čekat i na konzervativnější střadatele.
„Ekonomicky nesprávný přístup zvyšovat sazby, dokud se nákladová inflace neotočí, vede k přestřelení. Výsledná recese bude hlubší, než je nezbytně nutné,“ řekl.
Inflace v říjnu zpomalila na 15,1 procenta, k poklesu přispěly i vládní opatření proti drahým energiím. Ceny některých dalších komodit, zejména potravin, však dále stoupaly.
Česko je v recesi už skoro jistě, přitom zatím není vidět světlo na konci tunelu. Proti druhému čtvrtletí se ekonomický výkon propadl o čtyři promile a nejspíš to nebude lepší ani v dalším čtvrtletí.
Ve videích rozebírá Mikyska alias Mikýř bizarní kauzy a obchodní manévry českého online světa. Od influencerů přes reality show až k ezoterickému byznysu Heleny Houdové se snaží vzdělávat i bavit.
Německo bude podle Habecka nadále bojovat s inflací, která letos podle vládního výhledu vystoupí na osm procent. V příštím roce klesne inflace pouze nepatrně a dosáhne sedmi procent.
„Vzhledem k tomu, že Vladimir Putin vytvořil takový menší precedens v mezinárodním právu předurčením výsledku referend dopředu, tak víme, jak referendum dopadne,“ smál se jeden z organizátorů akce.
Německo se potýká s omezováním dodávek plynu z Ruska. Ruská plynárenská společnost Gazprom začátkem tohoto měsíce oznámila, že ponechá mimo provoz plynovod Nord Stream 1.
Evropu čeká chladná zima. Země EU přijaly dohodu o úsporách ve využití plynu, některé země však neprosadily své návrhy. Jaké to byly, a co chtěly prosadit? Přečtěte si komentář Ivana Šterna.