Kdejaká malá směnárna se musí řídit platnou legislativou proti praní špinavých peněz, která reguluje i kryptoměny. Ministerstvo spravedlnosti v bitcoinové kauze ovšem v této pozici nebylo.
Do konce července musí firmy, které nabízejí obchody s kryptoměnami, podat žádost o vydání licence u ČNB. Směnárnám a burzám tak už nebude stačit jen živnostenský list.
Přestože jsou lidovci kvůli bitcoinové kauze rozmrzelí a naštvaní, stojí za svým koaličním partnerem. V rozhovoru postoj KDU-ČSL popisuje předseda Marek Výborný.
Osa neobsahuje osobní údaje lidí a další citlivá data. Ministerstvo tvrdí, že by jejich zveřejnění mohlo negativně ovlivnit úkony orgánů činných v trestním řízení a zasáhlo do soukromí zúčastněných.
„Lidsky chápu Zbyňka Stanjuru, že musí lhát. Ani lidsky, ani politicky však nechápu ty koaliční kývače, kteří nám s vážnou tváří tvrdí, že mu to věří. Včetně premiéra Petra Fialy,“ vzkázal Kalousek.
Vládě hrozí, že přijde o mandát. Sněmovna jednala o vyslovení nedůvěry kabinetu do úterní půlnoci, pak byla schůze přerušena. Poslanci se opět sejdou ve středu ráno.
Pro Spolu jsou teď mimořádně důležité dva ukazatele. Prvním je postoj voličů. Druhým je postoj dalších stran bývalé pětikoalice, především Starostů a nezávislých (STAN) a dnes již opozičních Pirátů.
„Jeho volatilita souvisí s tím, jak si bitcoin teprve razí cestu jako aktivum, které bude bráno seriózně a s respektem. Jak zkrátka bude zapadat do tradičnějšího světa financí,“ uvádí Štěpán Uherík.
Dva kupci měli vydražit 90 procent všech bitcoinů, které ministerstvo spravedlnosti nabízelo a které dříve získalo darem od trestaného provozovatele darknetového tržiště Tomáše Jiřikovského.
Tomáš Jiřikovský při nedostatku lepších možností vsadil na to, že mu český stát pomůže bitcoiny „nabílit“ a třeba tak najde někde po světě směnárnu, kterou přesvědčí k větší směně.
Podle bývalého vyšetřovatele praní špinavých peněz Kamila Kouby se policie ani žalobce nemuseli vydání techniky bránit záměrně. Aby zjistili, co Jiřikovský se zaheslovanými věcmi udělá.
Kdyby Eva Decroix (ODS) nekývla, že funkci ministryně spravedlnosti po Pavlu Blažkovi převezme, zradila by prý svou politickou odpovědnost, říká v rozhovoru pro Český rozhlas.
„Teď působíme jako stát, kde de facto dokážeme vymyslet originálnější řešení než daňové ráje,“ říká politolog Jan Kubáček v pořadu Českého rozhlasu Dvojka.
„Těch otazníků je v tom jednání hrozně moc. A my chceme, aby to nebylo vysvětleno nám, ale veřejnosti,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus europoslanec a místopředseda STAN Jan Farský.
Decroix požádala Pavla, aby využil svoji autoritu a mandát k uklidnění situace, aby se o bitcoinové kauze komunikovalo na základě faktů, nikoli domněnek a spekulací.
Soud Jiřikovskému vydal sedm notebooků, dva netbooky, stolní počítač či tři iPady. Dále mobilní telefony, několik serverů s pevnými disky a přenosných úložišť, dvoje chytré hodinky a herní konzoli.
„Ministerstvo spravedlnosti dodnes neobdrželo od žádného státního orgánu ani jeden přípis, natož rozhodnutí, že v čemkoli pochybilo či porušilo zákon,“ napsal bývalý ministr Pavel Blažek.
Náměstek na ministerstvu Karel Dvořák (STAN) uvedl, že jde o dopis s nabídkou advokáta, že jeho klient věnuje státu třetinu hodnoty kryptoměn, které jsou na jeho zařízeních, pokud mu je soud vrátí.
Končící ministr spravedlnosti Pavel Blažek oznámil rezignaci na funkci šéfa jihomoravské ODS, které předsedá od roku 2014. Zároveň pozastavil členství ve straně, do které vstoupil v roce 1998.
Poslanci už druhým dnem jednají o daru resortu spravedlnosti. O nástupkyni Pavla Blažka Evě Decroix a jejím plánovaném auditu mluvili s Lukášem Matoškou Karel Haas (ODS) Radek Vondráček (ANO).
Podle European Justice Organization, která podnět k prošetření Titze podávala, je advokát povinnou osobou, která musí ze zákona podezřelé transakce hlásit. Rozhodnout by měla komora v řádech měsíců.
Končící ministr Pavel Blažek (ODS) dříve v rozhovorech tvrdil, že volba znalce vycházela z doporučení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten se ale od Blažkových slov distancoval.