Americký dolar je nejsilnější za 11 let, euro vyčkává na rozhodnutí ECB o dluhopisech
K rekordnímu růstu dolaru přispívají zejména příznivá statistická data o ekonomice USA. Euro oslabovalo a eurozóna čeká na podrobnosti od Evropské centrální banky o nákupech dluhopisů, které by až do září 2016 napumpovaly do ekonomiky až 60 miliard eur.
Americká ekonomika odolala sněhovým bouřím a od začátku roku vykazuje mírný růst. Potvrzuje to tzv. Béžová kniha o stavu ekonomiky, kterou vydává americká centrální banka.
Ekonomové se obávali, že kruté zimní bouře, které na mnoha místech narušily chod hospodářství, zpomalí ekonomiku. Zaznamenali ale ve většině regionů zvýšené výdaje spotřebitelů, mimo jiné Američané nakupovali víc aut.
Růst americké ekonomiky dostal dolar na nová maxima, komentuje vývoj měny Jaroslav Skalický
Americká centrální banka Fed také registruje zájem o turistiku a letecké společnosti na jihozápadním pobřeží prodávají tolik letenek, že se těší na rekordní rok ve svém byznysu.
Situace vypadá dobře i v oblasti Bostonu, kterou série sněhových kalamit postihla nejvíc.
Dolaru kromě těchto vlivů pomáhají k růstu také hlavně příznivá statistická čísla. K nim patří i zpráva o vytvoření více než 200 tisíc pracovních míst v únoru.
Na devizovém trhu se dolar vyšplhal na nové jedenáctileté maximum vůči koši šesti dalších předních světových měn.
Euro se vůči dolaru propadlo na nejnižší úroveň od září 2003. K dolaru oslabila i koruna, a to o 25 haléřů na 24, 82.
ECB vytáhne do boje s deflací obří nákupy dluhopisů
Země eurozóny teď očekávají podrobnosti nákupu dluhopisů, které zveřejní Evropská centrální banka.
Je to další pokus, jak pomoci ekonomice. Evropská centrální banka chce tímto způsobem napumpovat do ekonomiky obrovské množství peněz, asi 60 miliard eur, a to každý měsíc až do září příštího roku.
Program má obnovit hospodářský růst a zastavit deflaci. S programem ale nesouhlasí největší evropská ekonomika – Německo.
Nákupem dluhopisů donedávna pomáhala ekonomice také americká centrální banka. Ta už se ale připravuje na zvyšování úroků.
A to potvrzuje, že se americká ekonomika - na rozdíl od té evropské - už z nejhoršího dostala