ArcelorMittal zavírá ocelárnu v Belgii, schází se regionální vláda
Ocelářský komplex ArcelorMittal uzavře svůj provoz v belgickém Lutychu. O práci může přijít až 4 tisíce zaměstnanců přímo v ocelárnách a také v návazných provozech. Kvůli hrozbě masivního propouštění se mimořádně sešla vláda belgického regionu Valonsko.
O rozhodnutí vedení podniku se nejdříve dozvěděly odborové centrály působící v ocelárnách. Ty musely smutnou zprávu sdělit pracovníkům. Firma nechá vyhasnout dvě vysoké pece a zruší část návazných fází výroby. Firma své rozhodnutí odůvodnila tím, že na světovém trhu s ocelí je převis nabídky a že jsou také špatné hospodářské vyhlídky.
Podle vedení podniku přijde o práci 600 pracovníků, ale odbory odhadují toto číslo na 1000 a dodávají, že nepřímo se konec vysokých pecí dotkne dalších asi 3 tisíc lidí. Na ocelárny totiž navazují další továrny, ve kterých se bude zřejmě rovněž propouštět.
Odboráři označili management oceláren za lháře a pokrytce. Vedení svazů nevylučuje, že vztek hutníků povede k nepředvídatelným akcím.
ČTĚTE TAKÉ: V ArcelorMittal Ostrava čekají na strukturální změny
Ve správním středisku valonského regionu Namuru se mimořádně sešla regionální vláda, aby projednala možnosti záchrany oceláren v Lutychu. Regionální vláda vidí naději v tom, že by podnik někdo převzal a pokračoval ve výrobě. Jenže nikdo silnější než ArcelorMittal v regionu zřejmě není. Odbory dokonce požádaly vládu, aby ocelárny znárodnila a investovala do nich 1 miliardu eur.
Jako příklad odbory uvádějí banku Dexia, kterou tento týden vláda podpořila finanční injekcí 4 miliard eur. Jde ale o to, zda bude mít vláda odvahu na to, aby nadále překrucovala pravidla volného trhu. Navíc je Belgie značně zadlužená a tak zřejmě nebude mít miliardy na rozdávání krachujícím podnikům.
V rámci Belgie bude odchod tak velkého podniku velkým problémem zejména pro Valonsko. Kolem Lutychu je už nyní velká nezaměstnanost. Pracovníci v Lutychu se navíc potýkají s jedním velkým problémem – neumějí řeči. Region se tak dostane do zcela jiné situace, než jakou zažily vlámské Antverpy po uzavření továrny Opel v loňském roce. Tehdy sice o práci přišlo 2,5 tisíce lidí, mohli ji ovšem hledat v sousedním Nizozemí nebo ve Valonsku.