Letadlo v Jižní Koreji po nárazu do zdi explodovalo. Zahynulo 179 ze 181 lidí na palubě, dva přežili
- Dopravní letadlo se 175 cestujícími a šesti členy posádky na palubě sklouzlo při přistání na mezinárodním letišti v jihokorejském Muanu z přistávací dráhy. Následně narazilo do zdi a explodovalo.
- Na 179 lidí zahynulo. Hasičům se podařilo zachránit dva lidi.
- Příčina nehody se vyšetřuje, úřady mají obě černé skříňky. Světové agentury píší o možné srážce s ptákem a selhání podvozku. Podle agentury AP jde o jednu z nejhorších leteckých katastrof v historii Jižní Koreje.
K nehodě došlo krátce po 9.00 místního času (1.00 SEČ) na leteckém spojení 7C2216 nízkonákladové společnosti Jeju Air z thajského hlavního města Bangkoku, uvedlo jihokorejské ministerstvo dopravy. Vyšetřovatelé zjišťují její příčinu, dodalo.
Jihokorejská tisková agentura Jonhap oznámila, že v letadle cestovali vedle dvou Thajců pouze občané Jižní Koreje.
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake potvrdil, že podle informací ministerstva necestoval na palubě havarovaného letounu žádný český občan.
Na letišti stále probíhá záchranná operace, požár letounu byl podle hasičů již uhašen a záchranáři se z něj nyní snaží vyprostit cestující.
‚Není vůbec žádná šance na přežití?‘ Rodiny obětí truchlí po leteckém neštěstí v Jižní Koreji
Číst článek
„Po nárazu letadla do zdi byli cestující katapultováni z letadla. Šance na přežití jsou extrémně nízké,“ citovala agentura Jonhap jednoho z představitelů hasičů. „Letadlo je téměř úplně zničené a je obtížné identifikovat mrtvé,“ dodal.
Šéf místních hasičů agentuře Reuters řekl, že ze zadní části trupu se podařilo zachránit dva živé členy posádky - muže a ženu. Do nemocnice je převezli se středně těžkými až těžkými zraněními. Jsou mimo ohrožení života. Agentura Jonhap napsala, že se podařilo zachránit dvě ženy - jednu cestující a jednu členku posádky.
Do akce se na místě podle agentury AP zapojilo 32 hasičských vozů a několik vrtulníků. Záchranářů, policistů, hasičů a vojáků bylo přes 1500. „Pouze ocasní část si zachovala trochu tvar, zbytek (letadla) je téměř nemožné rozeznat,“ řekl velitel hasičů.
Selhání podvozku?
Místní televizní stanice nejprve odvysílaly záběry, na nichž bylo vidět, jak z letadla zachváceného plameny stoupá hustý černý dým. Na jiných záběrech je patrné, jak dvoumotorové letadlo viditelně bez vysunutého podvozku sjíždí z ranveje a po nárazu do betonové zdi exploduje.
Záběry mohou být pro někoho stresující.
Řídící věž vydala varování před možným střetem s ptáky. Piloti hlásili mayday a poté se pokusili přistát, to vše se seběhlo během několika minut, informovala agentura Reuters. Zda se ale letadlo skutečně s ptáky srazilo, není jasné.
Jeden z cestujících podle jihokorejské agentury News1 ale napsal svému příbuznému, že v křídle uvízl pták. Podle agentury AP, která se odvolává na úřad pro mimořádné události, bylo příčinou nehody selhání předního podvozku při přistávacím manévru.
„Bohužel první přistání se nepovedlo. Na druhém přistání se zdá, že se nevysunul podvozek,“ popsal pro Radiožurnál český velvyslanec v Jižní Koreji Ivan Jančárek.
Správa letiště podle agentury Jonhap uvedla, že jednou z možných příčin selhání podvozku mohla být právě srážka s ptákem. O tom ale experti oslovení agenturou Reuters pochybují. Považují za nepravděpodobné, že by srážka s ptákem způsobila poruchu podvozku.
„Střet s ptákem není neobvyklý, problémy s podvozkem nejsou neobvyklé. Ke střetům s ptáky dochází častěji, ale obvykle samy o sobě nezpůsobí ztrátu letadla,“ uvedl redaktor Airline News Geoffrey Thomas.
Australský odborník na bezpečnost leteckých společností Geoffrey Dell k tomu řekl: „Nikdy jsem neviděl, že by náraz ptáka zabránil vysunutí podvozku.“
„Proč hasiči neaplikovali na dráhu pěnu? Proč nebyli přítomni, když letadlo přistávalo? A proč letadlo přistávalo tak daleko na dráze? A proč byla na konci dráhy cihlová zeď?“ pokládal Thomas otázky, na které zatím nikdo nezná odpověď.
Australský letecký konzultant Trevor Jensen poznamenal, že hasiči a záchranná služba by za normálních okolností byli připraveni na přistání na břicho, „takže se zdá, že tohle bylo neplánované“.
Náměstek ministra dopravy uvedl, že zdi na koncích dráhy byly postaveny v souladu s normami.
Jedna z nejtragičtějších katastrof
Mluvčí aerolinek Jeju Air agentuře Reuters upřesnil, že havarovaný typ stroje byl Boeing 737-800. Ministerstvo dopravy informovalo, že letadlo bylo vyrobeno v roce 2009.
Šéf společnosti Kim E-bae řekl, že letadlo, které havarovalo, nevykazovalo žádnou poruchu a nemělo ani žádné záznamy o předchozích nehodách. Zároveň uvedl, že podpora pro pozůstalé je nyní nejvyšší prioritou.
Kapitán působil na této pozici od roku 2019 a měl nalétáno6 823 hodin, uvedlo ministerstvo. První důstojník působil na této pozici od roku 2023 a měl nalétáno přibližně 1650 hodin.
Ázerbájdžánské letadlo poškodila před pádem palba ze země, informoval prezident Alijev
Číst článek
Letiště Muan, které po nehodě zrušilo všechny domácí i mezinárodní lety, bylo otevřeno v roce 2007 po deseti letech výstavby a nachází se v jihozápadním cípu korejského poloostrova zhruba 288 kilometrů od hlavního města Soulu. Západní letecké společnosti na letiště nelétají, podotkla agentura DPA.
„Letiště nepatří k největším v Koreji. Je na jihu Korejské republiky, skoro na konci poloostrova. Je to jedno z nově rozvíjejících se letišť v okolí jižní provincie Čolla. Jihokorejské aerolinky začínají více létat do světa a jednou z nových tras byla právě ta dovolenková trasa do Bangkoku,“ dodal pro Českou televizi velvyslanec Jančárek.
Podle agentury AP jde o jednu z nejtragičtějších katastrof v historii jihokorejského letectví. Ministerstvo dopravy uvedlo, že jde o leteckou nehodu s nejvyšším počtem obětí na jihokorejském území v historii.
Předchozí nejhorší nehodou na jihokorejské půdě byla havárie letadla společnosti Air China, při níž v roce 2002 zahynulo 129 lidí.
Nejhorší havárie naposledy zasáhla Jižní Koreu v roce 1997, kdy se před přistáním na tichomořském ostrově Guam zřítilo letadlo společnosti Korean Air a zahynulo 228 z 254 lidí na palubě.