Banky stahují tisíce platebních karet. Bojí se jejich zneužití

Evropské banky jsou ve střehu. Poté, co vyšlo najevo, že z centra společností Visa a Eurocard/Mastercard unikla data klientů, budou muset banky tisícovkám svých zákazníků vydat nové kreditní karty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíce se zatím tahle nepříjemnost dotkla Německa. Tamější banky stahují přes sto tisíc kreditek.

Německé bankovní domy v posledních hodinách ujišťovaly, že stahování karet z oběhu je čistě preventivním opatřením. Postbank a její klienti už ale hlásí první podezřelé transakce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krádeži dat z centra společností Visa a Maestercard mluvili v Radiofóru mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek a Karel Miko z konzultační společnosti DCIT zaměřené na informační technologie a ochranu dat.

"Jejich rozměry jsou zatím malé," uvedl mluvčí Postbank Ralf Palm, který ale odmítl prozradit konkrétní čísla.

Varování přišlo už před měsícem

Agentura dpa zjistila, že počet karet, které budou muset banky vyměnit, je mnohem větší, než se doposud myslelo. Jen u německých spořitelen jich má být bezmála 200 tisíc. Spolkový svaz spotřebitelských centrál mezitím obvinil finanční ústavy z liknavosti a nedostatečného informování klientů. Příslušné varování od společností Mastercard a Visa totiž přišlo už před měsícem.

I tuzemské banky stahují karty z oběhu

K mimořádnému opatření přistoupily také tuzemské banky. ČSOB, Česká spořitelna a tuzemská pobočka rakouské Volksbank stahují z oběhu stovky platebních karet Visa a Eurocard/Mastercard a vyměňují je za nové.

"My jsme dostali informaci ze Španělska, že tam zřejmě došlo k úniku většího množství informací o platebních kartách. Zablokovali jsme všechny karty, které byly v průběhu tohoto roku použity ve Španělsku. V našem případě to bylo zhruba pět tisíc karet," popisuje situaci Ivo Měšťánek z ČSOB.

Zhruba u necelé desítky karet přitom opravdu došlo ke zneužití. Podle Měšťánka ale klienti ČSOB dostanou svoje peníze zpět. "U těch klientů, u nichž ke zneužití došlo, banka náklady plně refunduje, dokonce po nich ani nepožaduje spoluúčast, kterou nově zavádí zákon o platebním styku."

Mluvčí ČSOB zároveň přiznal, že jde o výjimečný případ: "Standardně banka blokuje jednotky, maximálně desítky karet v průběhu dne či týdne. To znamená, že tohle je skutečně objem, který se vymyká standardu."

Data nejspíš ukradl někdo zevnitř

Karel Miko z konzultační společnosti DCIT zaměřené na informační technologie a ochranu dat se domnívá, že informace nejspíše ukradl někdo blízký centru společnosti.

"Vzhledem k rozsahu bych očekával, že to mohl být bývalý zaměstnanec nebo někdo opravdu blízký tomu centru. Nelze vyloučit, že někdo centrum naboural a data získal, ale já bych si spíš mysle, že to je nějak provázané přímo s platební společností."

Jak se chránit proti zneužití dat při platbě kartou:

1) Nikdy nenoste kartu a PIN na jednom místě

2) PIN nikomu nesdělujte a neukazujte

3) Zakrývejte si PIN rukou, když platíte kartou nebo si vyzvedáváte peníze v bankomatu (dávejte si pozor i na kamery v obchodě, prodavače, či například recepční v hotelu)

4) Nedávejte kartu z ruky například při placení útraty v restauraci

5) Pokud používáte kartu k platbám přes internet, nakupujte jen u prověřených obchodníků a upřednostňujte stránky, na kterých je jejich bezpečnost potvrzena certifikátem (například Verified by Visa)

6) Platby přes internet neprovádějte v zaměstnání či v internetové kavárně, kde vás může pozorovat mnoho lidí

Jiří Hošek, Věra Pfeifferová, Alena Adámková, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Alice Kottová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme