Bulharsko zakázalo těžbu břidlicového plynu
Bulharský parlament zakázal těžbu takzvaným hydraulickým štěpením. Touto metodou se získává i břidlicový plyn, jehož zásoby na bulharském území jsou odhadovány na jeden bilion metrů krychlových. Někteří experti přitom tvrdili, že dojde k výraznému snížení závislosti Bulharska na Rusku.
Je neekologická, představuje hrozbu pro veřejné zdraví a může způsobit zemětřesení, tvrdí většina poslanců bulharského parlamentu, kteří tak těžbu takzvaným hydraulickým štěpením odmítli.
Ještě v loňském roce přitom bulharský ministr energetiky Trajčo Trajkov prohlašoval, že břidlicový plyn může zajistit zásobování z vlastních zdrojů na stovky let. Sofie v této souvislosti připomínala, že je nejchudším členem EU a právě dovoz energií spolyká značnou část státního rozpočtu.
Bulharsko ale navíc neumožní ani průzkum nalezišť břidlicového plynu, o který usiloval americký energetický gigant Chevron.
Technologii těžby břidličného plynu přiblížila ve Stalo se dnes Vlastimila Dvořáková z České geologické služby. Hostem byl i starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka
Těžba břidlicového plynu je zakázaná například i ve Francii, naopak povolená je ve Spojených státech a v Polsku pak už byly vydány licence ke zkušebním vrtům.
Podle Vlastimily Dvořákové z České geologické služby metoda hydraulického štěpení existuje už 40 let, není to žádná novinka.
Za nijak nebezpečnou tuto metodu nepovažuje. „To všechno se dá technologicky zvládnout a není to nic výjimečného. Jsou to technologie, které jsou používané v chemickém průmyslu, při těžbě jiných surovin. Opravdu toto problém není,“ uvedla ve Stalo se dnes.
Na našem území ministerstvo životního prostředí zatím nepravomocně povolilo britské těžařské firmě Cuadrilla průzkum břidlic v oblasti mezi Hranicemi, Kopřivnicí a Vsetínem. Česká pobočka firmy slibuje, že pokud u nás zahájí těžbu plynu, pak by to bylo v horizontu 6 až 8 let.
Některé obce jsou proti těžbě, jiné jsou ochotné o tom uvažovat. Mezi nimi Valašské Meziříčí, jak ve Stalo se dnes potvrdil jeho starosta Jiří Částečka.
„Celou tu záležitost je potřeba opravdu dobře posoudit jak z hlediska plusových dopadů do regionu, tak případných negativních dopadů, především v otázce geologie. My jsme pořád ve fázi, kdy diskutujeme, případně jsou povoleny jakési průzkumné práce. Takže opravdu zatím se nebavíme o tom, zda těžba bude, ale jsme v tom bodu, že zjišťujeme, zda-li se ten břidlicový plyn v té lokalitě vůbec vyskytuje.“