Ceny vepřového zřejmě porostou stejně jako u vajec. Kvůli směrnici EU
Evropská unie zpřísnila podmínky pro chov prasat. Ne všichni zemědělci je ale splní, a tak nejspíš nastane stejná situace jako nedávno s vejci. Vepřového bude na trhu málo a jeho cena poroste. Odhady říkají, že to bude o 10 až 20 procent.
Nová směrnice nařizuje chovatelům, aby se březí prasnice držely ve skupinách ve větších prostorech, protože je to pro ně přirozenější.
Pro chovatele z toho vyplývá nutnost přestavět kotce. V zemích EU na to měli osm let, ale směrnici vzala vážně jen asi třetina z nich, takže už teď je jasné, že to všichni do konce roku nestihnou.
Vepřové maso kvůli směrnici EU od příštího roku nejspíš podraží. Více redaktor Jaroslav Skalický
Čeští zemědělci se většinou zachovali odpovědně a nové požadavky splní, ale ceny vepřového na pultech obchodů se tvoří jinde.
Česko není soběstačné, dováží víc než polovinu vepřového, a to hlavně z Německa a Belgie, kde hrozí, že novou směrnici nesplní víc než polovina chovatelů. Část z nich, než aby investovala do přestavby kotců, raději s chovem prasat skončí.
Deník Mladá fronta Dnes cituje zástupce německého agrárního svazu, který předpokládá, že 20 až 30 procent německých zemědělců přestane chovat prasnice. Maso z vepřínů, které nebudou odpovídat evropským normám, zase nebude možné dovážet.
Může tak dojít ke stejnému scénáři jako v případě vajec. To znamená, že výrazně klesne nabídka na trhu a zvýší se ceny.
V Česku je nejméně prasat od roku 1922, odkdy se vedou statistiky o chovu. Za posledních pět let jich ubylo 40 procent. Zemědělci dávají raději přednost rostlinné výrobě, která se jim víc vyplácí. Právě v této době na polích září žlutá řepka, používaná na výrobu biopaliv.