V Česku se chová nejméně prasat za posledních 100 let, píše Mf Dnes. A Právo přináší podrobnosti o památníku spisovatele Ferdinanda Peroutky v Praze. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Veterináři nařídili řetězci Lidl stáhnout skoro 17,5 tuny vepřového mletého masa původem z Polska, ve kterém zjistili šedesátkrát překročený limit pro antibiotika.
Vepřové vaří nejlépe Češi, rozhodla porota mezinárodního kuchařského klání European Catering Cup. Kuchaři ji okouzlili pravou českou zabijačkou. Kulinářské přehlídky se každoročně účastní nejlepší kuchaři z celého světa. Zástupci Česka se na soutěži umístili celkově na čtvrté příčce, v kategorii vepřového chodu ovšem zvítězili.
Děti, které se budou učit podle publikací Oxford University Press (OUP), možná dlouho nebudou tušit o existenci prasat, vepřových klobás nebo anglické slaniny. Zmínky o těchto věcech prestižní vydavatelství autorům nových dětských publikací zakázalo. Bojí se, že by knížky mohly zranit cítění muslimských a židovských čtenářů. Krok vydavatelství vyvolal v Británii bouřlivé reakce v muslimské a židovské komunitě i mezi zákonodárci.
Čeští farmáři si stěžují na nízké výkupní ceny vepřového. V Evropě je větší konkurence kvůli zákazům dovozu do Ruska. Tuzemští chovatelé se obávají, že s více podporovanými zahraničními producenty řada z nich nedokáže dlouhodobě udržet krok, a bude muset vepříny zavírat.
Pokud by bylo od obchodních řetězců zadání vyrobit vepřovou kýtu jen s padesáti procenty masa, našli by se čeští výrobci, kteří by tak učinili. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina. Dodal, že on by si maso s více než deseti procenty vody nekoupil.
Kopřivnicí se dnes bude linout vůně klobásek, jitrnic a guláše. Na dvoře tamního Muzea Fojtství se konají tradiční vepřové hody, na něž loni zavítalo více než šest stovek jedlíků, kteří s plnými miskami dobrot sledovali práci řeznických mistrů. Nebude chybět ani harmonikář.
Výkupní ceny vepřového masa zvýšené v posledních týdnech o dvacet procent nechávají české zákazníky zatím klidné. Na cenách v obchodech se totiž ještě nepromítly. Zdražení vepřového a výrobků z něj ale zřejmě bude nevyhnutelné pro všechny.
Evropská unie zpřísnila podmínky pro chov prasat. Ne všichni zemědělci je ale splní, a tak nejspíš nastane stejná situace jako nedávno s vejci. Vepřového bude na trhu málo a jeho cena poroste. Odhady říkají, že to bude o 10 až 20 procent.
Města, obce nebo jednotlivci mohou pořádat vepřové hody. Nemohou ale veřejně zabíjet prasata. Takto vysvětluje nový veterinární zákon Státní veterinární správa. Ta tak vyvrací stížnosti, že nová norma omezuje tuto tradici. Podle mluvčího správy Josefa Dubna nařízení ohledně zabíjení prasat platí už nejméně padesát let.
Každý jeden ze šesti Britů si myslí, že prase má křídla. Odhalil to průzkum, který proběhl v rámci Národního týdne řezníků mezi tisícem ostrovních spotřebitelů. Vyplynulo z něj, že lidé skoro vůbec neznají druhy masa. Koupili by třeba i "vepřová křidélka".
Levné dovozy vepřového masa a nízká podpora zemědělců od vlády jsou podle Agrární komory důvodem, proč se v Česku budou rušit některé chovy. Likvidaci zatím ohlásilo šest společností a další o tom uvažují. Podle chovatelů se stavy prasat letos sníží zhruba o deset procent.
Po vypuknutí dioxinové aféry v Německu doufali čeští v farmáři v omezení dovozů vepřového. Jenže se stal pravý opak. Němci kupují vepřové z tamních chovů méně a maso se o to víc vyváží k nám. Navíc za ceny, kterým nemohou čeští farmáři konkurovat. Chov prasat je u nás dlouhodobě prodělečný a stavy vepřů jsou nejnižší od konce druhé světové války.
Veterináři odhalili v plzeňském hypermarketu Tesco špatně označený původ nebaleného hovězího a vepřového masa. Hovězí z Irska, Velké Británie a Rakouska bylo označeno jako maso ‚českého původu‘. U vepřového bylo zase na cenovce napsáno ‚vyrobeno v ČR‘, ale šlo o maso z Rakouska a Německa. Agrární komora i kvůli těmto případům podporuje podle svého prezidenta Jana Veleby řádné značení původu masa:
Agrární komora České republiky žádá v souvislosti s dioxinovou aférou přísnější kontroly dovážených čerstvých produktů. České masokombináty by zároveň neměly kupovat a zpracovávat vepřové maso z Německa. Zástupci českých zemědělců zveřejnili i další požadavky.
Vepřové maso obsahující nebezpečný dioxin se pravděpodobně objevilo na pultech českých obchodů. Ministerstvo zdravotnictví Saska-Anhaltska zveřejnilo, že část kontaminovaného masa se v prosinci prodala do Česka a Polska.
Vepřové maso z německého chovu kontaminované rakovinotvorným dioxinem bylo počátkem ledna prodáno zčásti i do Česka a Polska. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko s tím, že už bylo zřejmě dávno zkonzumováno.
3:36
|Klára Stejskalová, Martin Hromádka, Jaroslav Šonka|Zprávy ze světa
Dioxinový skandál v Německu nebere konce. Dolnosaské úřady dnes oznámily, že jedovatou sloučeninu laboratoře odhalily i ve vepřovém mase. Jde o první takový nález, podle místních úřadů mohou následovat i další případy.
Vepřové maso je pevnou součástí tuzemského jídelníčku. Podle některých lékařů až příliš pevnou a lidé by měli jeho konzumaci spíš omezovat. Doby, kdy se na maso musely stát fronty jsou už dávno pryč a běžný zákazník asi nemá pocit, že by ho bylo v obchodech málo. Zemědělské organizace ale přesto upozorňují na to, že na trhu není dostatek českého vepřového.