Projekty z programu pozastaveného Evropskou komisí zatím uhradí stát, říká ministr Hüner

Chybné projekty v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pokračují. Po dobu, než je projedná Evropská komise, budou hrazeny z národních zdrojů. Na žadatele tak nebudou mít žádný dopad. Na tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO)

Tomáš Hüner | Foto: Tomáš Adamec

Lidové noviny v úterý uvedly, že operační program, v němž je zhruba 114 miliard korun, pozastavila Evropská komise. Důvodem je výsledek auditu, který v programu odhalil čtrnáctiprocentní chybovost.

„V pátek jsme od Evropské komise obdrželi dopis, ve kterém nás seznámila s pozastavením výplaty. To slovo pozastavení je důležité. Program totiž běží dál, ale po dobu projednávání bude hrazen z národních zdrojů,“ uvedl Hüner.

Evropská komise pozastavila dotační program se 114 miliardami. Problém se dotkne tisíců podnikatelů

Číst článek

Chyby podle něj vznikly v letech 2015 až 2017. Tehdy ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) řídili ministři z ČSSD. „My jsme chyby postupně odblokovali, udělali jsme patřičná opatření. Ještě než jsme dostali dopis od Evropské komise, následoval vnitřní audit. Budu iniciovat kroky k vyšetření a potrestání osob, které jsou za tyto komplikace zodpovědné,“ doplnil ministr.

Program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2014 až 2020. Podle posledních informací v jeho rámci požádaly firmy o podporu pro 13 000 projektů. Z toho 4500 žádostí již splnilo podmínky a byly s nimi uzavřeny smlouvy o podpoře za celkem 45 miliard korun. Podle Hospodářské komory ČR měl program dobře „našlápnuto“.

Podpora z programu je zacílena přednostně na malé a střední podniky, kterých by se problémy dotkly nejvíce. Pokud by nejistota trvala delší dobu, neobešlo by se to bez makroekonomických dopadů, varoval mluvčí komory Miroslav Diro.

V programovém období 2014 až 2020 může Česká republika čerpat z evropských fondů celkem 23,9 miliardy eur (asi 600 miliard korun). Ke konci letošního roku Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky. V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Z toho asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme