Daně 2025: V Pardubicích podobně jako v Mostě. Daň z nemovitosti máme jednu z nejnižších v Evropě

Daně z nemovitostí v Česku dopadají více na chudší regiony a levnější nemovitosti. Společnosti nejsou dost motivované, aby investovaly a rozvíjely se. A výjimky ze zdanění, třeba držení akcií, nahrávají spíše vysokopříjmovým domácnostem. Web iROZHLAS.cz přináší poslední díl ze série článků o daních v Česku ve spolupráci s výzkumnou organizací PAQ Research.

Česko 2025 Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Systém daně z nemovitosti se řídí mimo jiné velikostí obce, ale nezohledňuje její umístění, třeba zda leží poblíž Prahy, nebo na české periferii (ilustrační foto)

Systém daně z nemovitosti se řídí mimo jiné velikostí obce, ale nezohledňuje její umístění, třeba zda leží poblíž Prahy, nebo na české periferii | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Profimedia

Daň z nemovitosti u nás tvoří méně než jedno procento z objemu všech vybraných daní, zatímco v Evropské unii to je v průměru třikrát tolik, ukazují data Eurostatu za rok 2023. V zemích blízkých Česku to je v průměru 2,2 procenta – v Maďarsku, Slovensku, Slovinsku a Polsku.

Problematickým aspektem českého nastavení přitom podle studie PAQ Research nemusí být samotná sazba daně z nemovitosti, ale její výpočet.

Výši daně z nemovitosti určuje z velké míry velikost obce. Ačkoliv obecně platí, že ve větších městech mají nemovitosti větší hodnotu, i ve stejné velikostní kategorii můžeme najít rozdíly podle toho, zda obec leží například poblíž Prahy či Brna nebo v některém z bohatších krajů, nebo naopak na okraji republiky.

Daň z nemovitosti je v Česku regresivní – chudší lidé zaplatí větší část ze svého příjmu (kolem 0,4 procenta) než ti bohatší (kolem 0,2 procenta). Kolik jednotlivým skupinám Čechů vezme daň z nemovitosti z celkových příjmů, najdete v grafu v závěru článku.

Zdanění také v současnosti neobsahuje žádné zvýhodnění pro běžné vlastníky, kteří mají jednu nemovitost, ve které bydlí, ani zranitelné vlastníky, například v důchodovém věku, kteří mají často nižší příjmy.

Nerovnost v systému částečně vyrovnávají takzvané místní koeficienty v hodnotách od 0,5 do 5, kterými mohou hýbat samy obce a zvyšovat či snižovat tak sazby daně pro své obyvatele. Mapu s jejich výší pro letošní rok sestavil například server Novinky.cz.

Nastavení daně z nemovitosti podle společnosti PAQ Research také odrazuje od investování do budov a efektivnějšímu využívání půdy – počítá se totiž z 62,5 procenta z hodnoty budovy a jen z 37,5 procenta z hodnoty pozemku. Daň z nemovitosti přitom neomezuje ekonomickou aktivitu jako zdanění práce nebo firem, poukazují výzkumníci.

Daně 2025: Chudší lidé dají z platu za spotřebu víc. Změny si ale žádá spíše zdanění práce a majetku

Číst článek

„Máme dva bratry a jeden zdědil po rodičích dům a druhý pracuje. Teď výrazně víc daníme toho, který pracuje,“ vysvětluje ekonom Petr Janský z Centra veřejných financí na Univerzitě Karlově Jánský současný systém na hypotetickém příkladu.

„A já bych chtěl ten rozdíl snížit. Abychom toho, kdo pracuje a vytváří novou ekonomickou aktivitu, méně demotivovali k vyšší ekonomické aktivitě. A abychom více zdanili toho, kdo má dům. A naopak třeba ho povzbudili k tomu, aby ten dům nebo pozemek využíval,“ říká.

Ekonom Petr Vilím ze společnosti PAQ Research také upozorňuje na to, že Češi nerovnosti ve zdanění majetku neznají. Průzkum ukázal, že téměř nikdo z běžných lidí v Česku neví, že desetina nejdražších nemovitostí je proporčně zdaněna méně než desetina těch nejlevnějších. Podle většiny respondentů by ale zdanění mělo být alespoň stejné.

U daně z nemovitosti se stejně jako u jiných typů zdanění potvrzuje, že lidé, kteří ze systému nemají prospěch a o problémech ví, jsou z většiny pro jeho změnu.

Drahý rozvoj společností

Naopak škodlivé pro ekonomiku je podle studie vysoké zdanění společností a nedostatečná motivace k tomu, aby investovaly do svého rozvoje a výzkumu. Společnosti si už nyní z daní mohou odepisovat investiční výdaje, třeba do nových majetků nebo některých technologií.

„Třeba v Británii, když máte velkou firmu a investujete, můžete si investice výrazně rychleji odepsat v daních,“ popsal pro Český rozhlas zakladatel PAQ Research Daniel Prokop. V některých zemích, například Estonsku, si společnosti odečítají celou hodnotu jakýchkoliv investic už v prvním roce, což je motivuje co nejvíce ze svého zisku znovu vložit do rozvoje.

Analýza: Americká cla mohou zpomalit hospodářský růst u nás, stagflace ale nehrozí. Riziko je vyšší v USA

Číst článek

„Zdanění firemních zisků a práce je podle zahraničních studií daní, která brzdí růst. Když zdaníte pozemek, tak nikam neuteče. Stojí tam, neovlivní to ani nabídku pozemků. Když daníte práci, lidi mohou zatajovat příjmy, být méně motivovaní vracet se na trh práce, zejména tu nízkopříjmovou práci, lidi se nevrací tak rychle z rodičovské, zatajují příjmy, používají různé dohody,“ pokračuje Prokop.

Řešením může být, že daňová sazba zůstane stejná, firmy ale dostanou příjemnější pravidla pro odpisy, čímž by podle PAQ Research dočasně klesl objem financí vybraných na daních, ale společnosti by to podnítilo k investicím a dlouhodobě přispělo k rozvoji ekonomiky.

„Myslím, že ten systém můžeme nastavit tak, aby docházelo k menšímu množství úniků a firmy, které více přispívají k prosperitě Česka, by měly nižší zdanění,“ dodává ekonom Jánský.

Levné akcie

Rovněž vysokopříjmovým domácnostem pomáhají výjimky ve zdanění kapitálových příjmů, jelikož pro bohatší část společnosti tvoří příjmy z prodeje kapitálového majetku část jejich rozpočtu.

Na kapitálových příjmech podle Eurostatu Česko vybere tři procenta ze všech daní a tvoří jedno procento českého HDP, přičemž evropský průměr je 5,6 procenta ze všech daní a 2,2 procenta HDP.

Pokud si člověk koupí cenné papíry a příjmy z jejich prodeje za daný rok nepřesáhnou 100 tisíc korun, dotyčný ze zisku nemusí odvádět daně. Osvobozeny od daně jsou i prodeje vyšší než v hodnotě 100 tisíc, pokud člověk předtím kapitál drží alespoň tři roky. V opačném případě na zisk padá 15procentní daň z příjmů.

  • Sčítáme zaplacené daně a sociální a zdravotní pojistné, od kterého odečítáme obdržené dávky. Výslednou míru zdanění vyjadřujeme jako procento celkových příjmů, včetně pojistného zaměstnavatele. Zdanění zisků firem nezohledňujeme.
  • Výsledná míra zdanění se pohybuje okolo 40 %. Daně dopadají více na nízkopříjmové – pětina obyvatel s nejnižšími příjmy odvádí 40,3 % ze svých příjmů, pětina s nejvyššími příjmy 38,9 %. Důvodem je relativně nízká progrese ve zdanění práce, vyšší dopad daní ze spotřeby na nízkopříjmové a nízké zdanění majetku.
  • Míra daňového zatížení se liší i dle majetku. Pětina obyvatel s nejnižší hodnotou majetku odvádí 42 % ze svého příjmu, zatímco nejbohatší pětina 37 %.
  • Rozdíly existují i dle typu pracovního statusu. Zaměstnanci na hlavní pracovní poměr v průměru odvádí 41 %, hlavní OSVČ 33 % a další ekonomicky aktivní 23 % (vedlejší OSVČ, pracující na dohodách a rentiéři).
  • Detaily metodologie najdete na konci článku pod čarou.

O výzkumu a metodologii

Ve výzkumu odhadujeme míru zdanění ekonomicky aktivních obyvatel Česka. Šetření metodicky a obsahově připravil PAQ Research. Kalkulačka založená na tomto šetření je zjednodušená (například předpokládá zaměstnání po celý rok).

Odhad zdanění

Pro porovnatelnost míry zatížení různých skupin obyvatel počítáme celkové zaplacené daně v poměru k jejich příjmům. Součástí těchto analýz jsou pouze ekonomicky aktivní obyvatelé s příjmy z práce či majetku. Nezahrnujeme tak například obyvatele, kteří pobírají výhradně důchod, protože by došlo k výraznému zkreslení míry zdanění. 

Mezi odvedené daně zahrnujeme daně z příjmů fyzických osob, povinné pojistné (zaměstnanců, zaměstnavatelů a OSVČ), daně z nemovitých věcí a daně ze spotřeby (DPH a spotřební daně). Daně simulujeme na základě vyplněných údajů o příjmu, majetku, spotřebě a situaci domácnosti v roce 2024. Od těchto daní odečítáme nepojistné dávky (v hmotné nouzi a státní sociální podpory). Zdanění firem či hazardu nezahrnujeme. 

Mezi příjmy zahrnujeme superhrubou mzdu zaměstnanců, reálný zisk ze samostatně výdělečné činnosti a výnos z pronájmu a kapitálu. Mezi výnos z pronájmu zahrnujeme i imputované nájemné (pomyslný nájem, který si vlastník platí sám sobě). 

Daně i příjmy bereme za jednotlivce; proměnné za celou domácnost rozdělujeme podle deklarovaného podílu spotřeby. Pokud má respondent příjmy i z důchodu, spotřební výdaje pro výpočet snižujeme o část hrazenou právě důchody (jedná se o příjem, který není z ekonomické činnosti).

Sběr a zpracování dat

Sběr dat provedla agentura NMS Market Research od 27. ledna do 15. března 2025. Data byla sbírána online pomocí standardizovaného dotazníku (CAWI) na členech Českého národního panelu. Soubor je po převážení kvótně reprezentativní na českou populaci dospělých od 18 do 75 let z hlediska věku, pohlaví, vzdělání, ekonomické aktivity, celkového příjmu domácnosti, kraje, velikosti sídla, zaměstnaneckého a OSVČ příjmu. 

Dotazování se zúčastnilo více než 1300 dospělých, kteří vypovídali také o příjmech dalších členů domácnosti. Pro analýzy daňové zátěže byli využiti ekonomicky aktivní dospělí s příjmy z práce či kapitálu do 75 let, celkem 2 010 jednotlivců. Do analýz znalostí a postojů vstupuje 1259 primárních respondentů od 18 do 75 let. V datech byly provedeny kontroly kvality vyplnění a logické konzistence odpovědí (včetně vyhodnocení testů pozornosti). Respondenti s nekonzistentními odpověďmi, příliš rychle či nepozorně vyplněné byly z analýz vyřazeny.

Vojtěch Dvořáček, Petr Kočí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme