Současný systém platů ve veřejné sféře je demotivační pro mladé lidi a nikdo se v něm nevyzná, říká ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.
Počet zvířat používaných při pokusech v Česku mírně klesl. Ochránci zvířat tlačí na úplné zrušení testování na zvířatech, ale podle ministerstva zemědělství to zatím není možné.
Ženíška vedení strany v komunikaci chválí. Spokojenost s ním panuje zatím i v akademických a vědeckých kruzích. Ty přesto poukazují na to, že by ministr mohl být ambicióznější v jednáních o rozpočtu.
„Bude se investovat do vědeckého prostředí, aby instituce vypadaly jako ve 21. století,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).
Univerzita Karlova obsadila 246. místo v žebříčku světových univerzit. Jde o nejlepší hodnocení za poslední dekádu, vyzdvihuje prorektor Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek.
Prezident Petr Pavel jmenuje ve čtvrtek poslance Marka Ženíška (TOP 09) ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Ženíšek novinářům řekl, že s Pavlem hovořil o prioritách a rozpočtu pro vědu a výzkum.
„Hlavní je dotáhnout zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu technologií. To je hlavní projekt. Pak je to aktualizace metody hodnocení výzkumných organizací,“ vyjmenovává Tomáš Polívka.
„Český růst se v podstatě zastavil okolo roku 2009. Třeba Polsko roste mnohonásobně rychleji,“ upozorňuje ve vysílání Radiožurnálu viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Vládní rada navrhla navýšení rozpočtu na vědu na 0,6 % HDP, což vzala vláda na vědomí. Pracovní návrh ministerstva financí ale počítá se snížením na 0,45 % HDP, tedy asi o 12 miliard.
„Nejčastější věta, kterou slýchám od svých kolegů, není ‚nemáme dost peněz‘ nebo ‚nemáme nápady‘, ale bohužel ‚přece se nenechám zavřít‘. A to je ten průšvih,“ říká Jan Konvalinka z Akademie věd.
Ve srovnání s předchozím rokem zaplatí Akademie věd za energie v letošním a příštím roce zaplatí zhruba o 550 milionů více. Bez pomoci státu by to byla miliarda.
Raketa má urazit vzdálenost 300 kilometrů, přičemž ponese zařízení na měření rentgenových paprsků, které produkují plyny zaplňující mezihvězdné prostředí.
Jak daleko jsme od toho, abychom mohli zbavit své potomky dědičných nemocí genetickým zásahem? Hostem Osobnosti Plus byl biolog, bioetik a genetik Jaroslav Petr, podle kterého už se k tomu blížíme.
Nyní bude trvat šest až osm týdnů, než stroj poběží na plné obrátky. Pak se v něm opět budou odehrávat protonové srážky, které mají poskytnout poznatky o základních zákonech vesmíru.
Rada ústavu vyhlásila výběrové řízení na nového ředitele instituce počátkem loňského prosince. Odůvodnila to tím, že je po osmi letech vhodné otevřít instituci změnám na nejvyšších místech.
Expertní komise uvedla, že problémy sahaly od „hrubé nedbalosti při kontrole kvality“ až po „jasné známky manipulace s daty“. Doporučila stažení Adamových odborných článků z časopisů.
Pranostiky vycházejí z lidové tvořivosti a jsou založeny na pozorování počasí v určitém období. Většina z nich je snadno vysvětlitelná. U pranostiky s Lucií to ale tak jednoduché není.
Na nesrovnalosti upozornili na internetu další výzkumníci z Česka i zahraničí. Adam čelí podezření ze záměrných úprav obrazových dat v článcích zveřejňovaných v rámci výzkumné skupiny CEITEC.