Důvěra investorů v německou ekonomiku propadne na minimum
Důvěra investorů v Německou ekonomiku v září propadne na osmnáctiměsíční minimum. Myslí si to alespoň experti, které oslovila agentura Bloomberg. Podle nich index ekonomického sentimentu ZEW srazí zejména plánované škrty v rozpočtu a oslabení globální poptávky. I přesto ale Německo zažije ve druhém pololetí nadprůměrný růst. A z toho budou profitovat i středoevropské státy. I to řekl Romanu Chlupatému ve frankfurtské centrále Commerzbank ekonom Simon Junker.
Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce posílila. V tuto chvíli se ale objevují známky zpomalení. Jak výrazné bude?
Ano, přesně tak. Byli jsme svědky jistého vrcholu. A dovolte mi tento vrchol krátce okomentovat. Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání posílila o devět procent, což je nejlepší výsledek od sjednocení Německa. Nicméně, naše ekonomika nebude schopna takto vysoké tempo růstu udržet. A to proto, že výsledek za druhé čtvrtletí byl výrazně ovlivněn explozivním růstem stavební výroby, stavební firmy během prvních tří měsíců roku odložily kvůli tuhé zimě mnohé projekty a to pak ve druhém čtvrtletí doháněly. Dalším důvodem je to, že Německo profitovalo z oživení globálního obchodu a globální poptávky a to zejména z Asie a z Číny.
A my očekáváme, že se celosvětová poptávka nyní sníží na pomalejší, udržitelé tempo. Což pochopitelně ovlivní bilanci zahraničního obchodu Německa a v důsledku toho ekonomika poroste pomalejším tempem.
Co konkrétně to znamená? Co je možné ve druhém pololetí, respektive za celý rok, čekat?
Za celý rok čekáme, že německá ekonomika posílí o 3,3 procenta, což stále znamená trojnásobek průměrného hospodářského růstu. Co se pak týče čtvrtletních výsledků, tak čekáme zhruba 0,5 procent v nynějším čtvrtletí a 0,6 ve čtvrtém čtvrtletí. A to jsou hodnoty, které jsou stále výrazně nadprůměrné, průměr převyšují zhruba dvojnásobně. Takže ano, jsme svědky zpomalení. Ale to je možné brát jako normalizaci a ne propad.
Bude i přes jisté zpomalení hrát poptávka po německých výrobcích v zahraniční rozhodující roli? Nebo napříště bude hrát významnější roli domácí poptávka, domácí spotřeba?
Oživení německé ekonomiky nabírá dech. Hlavním pilířem, o který se nedávný růst opíral, byl přitom zahraniční obchod, zejména pak vývoz do Číny. Ale tento tahoun, jak už jsem řekl, oslabí. I proto je třeba zaměřit se na druhý pilíř růstu, kterým jsou investice do výbavy a strojů. A já si myslím, že díky nízkým úrokovým sazbám a narůstajícím snahám využívat volné kapacity, tedy faktorům, které bylo možné sledovat v posledních několika čtvrtletích, tyto investice i v dalších čtvrtletích zůstanou na vysokých úrovních.
A co německé domácnosti? Čekáte, že začnou více utrácet a tím že podpoří hospodářské ozdravení, nebo i nadále budou šetřit, a tím celý proces do jisté míry brzdit?
Soukromá spotřeba v Německu byla relativně slabá. A to proto, že růst mezd byl během posledních několika let poměrně pomalý. Tento rok se nicméně mzdy nadprůměrně zvýší. A navíc se dá vývoj na trhu práce označit za velmi příznivý. To by mělo přispět k růstu soukromé spotřeby v tomto roce. My proto očekáváme, že se soukromá spotřeba do jisté míry zvýší, ale že ani v tomto, ani v příštím roce nebude patřit mezi hlavní tahouny růstu.
Kvůli nízké spotřebě domácností a orientaci na export je Německo pod palbou kritiků. Podle nich byste měli začít více dovážet a tím napomoci oživení celé Evropy. Co vy na to?
Tak je pravdou, že soukromá spotřeba v Německu nebyla nijak výrazná a podle našich odhadů i nadále bude spíše průměrná. Toto bráno v potaz, je třeba si uvědomit, že je mnohem jednodušší říci, že by se věci měly změnit, než nějaké ekonomicky rozumné změny skutečně implementovat.
Berte to tak, že je v zájmu německých firem expandovat na trhy, kde zájem o jejich výrobky roste. Což platí zejména o rychle rostoucích zemích Asie v čele s Čínou. Pokračující hospodářské ozdravení přitom jasně ukazuje, že tato expanze na nové trhy byla dobrou strategií. A my se tak teď podílíme na rychlém růstu těchto regionů.
Tyto regiony rostou, Německo, jak říkáte, bude růst díky nim. Dá se očekávat, že společně s tím porostou i země ze střední Evropy, které jsou s Německem na těsno svázané?
Máte pravdu. Ekonomiky zemí střední Evropy a Německa jsou provázané. Zejména proto, že mnoho produktů, které německé firmy potřebují ke své výrobě, nakupují právě ve střední Evropě. Což je ostatně vidět i na deficitu, který v obchodu s těmito zeměmi Německo má. A to znamená, že silná globální poptávka po německých výrobcích nepřímo podporuje průmysl ve střední Evropě, z čehož vyplývá, že pokud ozdravení německého hospodářství bude pokračovat, bude i poptávka po výrobcích například z České republiky růst.
Které země z regionu střední Evropy budou z oživení Německa profitovat nejvíce? Respektive, které porostou nejrychleji a kde to oživení nebude tak výrazné?
V poslední době Česká republika výrazně profitovala z růstu německé poptávky po polotovarech. Naopak třeba Maďarsko nadále trpí kvůli míře svého zahraničního dluhu a je tak více či méně závislé na externích faktorech, jako je například kurz švýcarského franku a nebo eura. Pokud tyto měny vůči forintu posílí, Maďarsko dostane ránu. To je skutečně problém. Česká republika žádný takový problém nemá.