Dvořáková: Součástí korupčního prostředí jsou politické strany
Jak dlouho ještě bude korupce omezovat růst české ekonomiky a připravovat naše hospodářství o desítky miliard korun ročně? To jsou otázky, o kterých dnes diskutují politici, podnikatelé a odborníci na boj proti korupci na 10. fóru Zlaté koruny.
Už dopoledne vystoupil na fóru premiér Petr Nečas, který potvrdil, že si vláda velmi dobře uvědomuje, že rozšíření korupčního chování snižuje konkurenceschopnost. Proto také kabinet připravil strategii proti korupci, jež obsahuje 58 konkrétních kroků, které mají pomoci korupci vymítit.
Jedním z nich je diskutovaná novela o veřejných zakázkách. Zatím ale korupční prostředí v ČR narůstá. To přiznal i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
„Objektivním faktem je, že státní správa je prorostlá korupcí. Je to největší brzda budoucnosti této země. Nejvíce pak podléhají politici, úředníci, policisté a lékaři,“ uvedl Hanák pro Rádio Česko a dodal:
„Dopady korupce jsou nyní v řádech desítek miliard, což potvrdila i zpráva NERVu, která uvedla 39 miliard. Dokonce to zapříčinilo ztrátu až dvou procentních bodů HDP země.“
Vše začíná u lokálních kmotrů
Podle vedoucí katedry politologie Vladimíry Dvořákové z pražské VŠE stojí za korupčním jednáním přímo politické strany. „Mám pocit, že politické strany jsou přímou součástí celého korupčního procesu. Je to tím, že u nás dochází k výraznému propojení ekonomických a politických zájmů. Politické strany jsou většinou propojeny s určitými ekonomickými subjekty,“ řekla Dvořáková Rádiu Česko a dodala:
„Nejvíce je to patrné v regionech, kde působí takzvaní kmotři, kteří podporují lokální politiky. Doslova skrz ně se pak dostávají až na vrcholná místa státní správy, kde posléze zohledňují vlastní zájmy v podobě státních a veřejných zakázek.“