EK podezřívá firmu Servier z pokusu o ovládnutí trhu s léky na vysoký krevní tlak
Nevyrábějte levnější léky, ať se dobře prodává ten můj dražší. Z takového smýšlení a hlavně jednání podezřívá Evropská komise francouzskou farmaceutickou firmu Servier. Ta se měla dohodnout s výrobci generických léčiv na tom, že pozdrží vývoj náhražky jejího léku perindopril, který se užívá při vysokém krevním tlaku.
Evropská komise zaslala firmě Servier i dalším společnostem seznam výtek k jejich chování. Mohly jím připravit zdravotní pojišťovny nebo státní rozpočty o miliony eur.
Problém s vysokým krevním tlakem mají desetitisíce lidí ve vyspělých zemích. Naštěstí jsou k jeho snížení a regulaci účinné léky. Třeba takový perindopril - vynález francouzské firmy Servier. Za takovou spásonosnou pilulku každý rád zaplatí.
Francouzský výrobce teď čelí vyšetřování Evropské komise, jestli se náhodou nesnažil odstranit si z trhu konkurenci, aby se právě jeho přípravek prodával co nejdéle a nejvíc. Také našim pacientům.
O případu francouzské farmaceutické firmy Servier natáčel redaktor ČRo Pavel Novák
„Perindopril patří do skupiny, které se používají k léčbě hypertenze, tedy vysokého krevního tlaku, a dále stavu, spojených se selháváním levé komory. Patří mezi taková velmi oblíbená léčiva,“ říká zástupce přednosty kardiologické kliniky Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech Pavel Gregor.
Zejména hypertenze patří v kardiologii mezi nejčastější diagnózy ve všech vyspělých státech včetně České republiky.
„Perindopril patří mezi středně drahé léky, které jsou, pokud si vzpomínám, z velké části hrazeny zdravotními pojišťovnami,“ dodává Gregor.
Evropská komise poslala výrobci perindoprilu - tedy firmě Servier - několikasetstránkový seznam výtek. Nesoutěžní chování Servieru vidí hlavně v tom, že společnost skupovala technologie pro výrobu perindoprilu.
Tím měla ztížit nebo zpozdit vstup generických napodobenin léku na trh. Firma Servier si také zavázala své konkurenty patentovými dohodami.
„To pravděpodobně připravilo spotřebitele a také systémy sociálního zabezpečení o výhodu kupovat levnější varianty léku perindopril,“ říká mluvčí Evropské komise Antoine Colombani.
Dopisy dostaly i firmy působící v Česku
Jak Servier, tak i firmy vyrábějící generika se mohou k výhradám komise vyjádřit. Dopisy s výtkami dostaly například i v Česku působící firmy Krka z Chorvatska a Teva z Velké Británie. Ta na dotaz Radiožurnálu k účasti na kartelové dohodě se Servierem odpověděla:
„V této fázi vyšetřování si vezmeme čas na prostudování seznamu námitek Evropské komise. Nevěříme ale, že by se Teva dopustila nějakého jednání proti pravidlům hospodářské soutěže. Pro rozhlasové natáčení nebudeme k dispozici.“
Vyšetřování Evropské komise ještě nějaký čas potrvá. Pokud se ale podezření potvrdí, může farmaceutickým firmám uložit pokutu až do výše 10 procent jejich ročního obratu. To mohou být řádově i stovky milionů eur.