Ekonomicky slabší státy by mohly dostávat levnější peníze z unijních fondů

Podle návrhu Evropské komise by ekonomicky slabší státy mohly dostávat levnější peníze z unijních fondů. Státy by nemusely do fondů přispívat tak vysokými částkami jako doposud. Čerpat by přitom mohly stále stejně peněz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Brusel přispívá maximálně 85 procenty hodnoty projektu a národní veřejné zdroje přidávají zbytek ceny. Podle návrhu by měl podíl národního spolufinancování klesnout z 15 na 5 procent. Týká se to Řecka, Irska, Portugalska - zemí eurozóny, které čerpají záchranou pomoc a také Rumunska, Lotyšska a Maďarska - nečlenských zemí eurozóny, které už pomoc dostaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté byl první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braum.mp3

„Pokud mají tyto státy problém zajistit tu část národního kofinancování, tak jim to určitě ulehčí a bude pro ně jednodušší stihnout včas vyčerpat prostředky. Na druhou stranu není to úplně systémové,“ říká první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

Zda by návrh mohl vést k podpoře ekonomické situace v ekonomicky slabších státech záleží podle Daniela Brauna na tom, jaké projekty se budou financovat a jestli nastartují hospodářský růst.

O návrhu ještě musí jednat Evropský parlament a členské země Unie.

„Já osobně tam vidím docela riziko, protože v době, kdy se jedná o budoucím sedmiletém rozpočtu Evropské unie a všichni se velmi zabývají efektivitou různých částí výdajů evropského rozpočtu, tak to může být dost sporné, protože ta vyšší míra evropského spolufinancování a nižší míra národního může vést ke snížení efektivity a výběru nepříliš kvalitních projektů, protože budou téměř zadarmo,“ dodává Braun.

Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme