EPH Křetínského a Tkáče koupil v Itálii sedm velkých elektráren
Energetický a průmyslový holding ohlásil významnou transakci, v Itálii kupuje od společnosti E.ON sedm elektráren, šest plynových a jednu černouhelnou, s výkonem větším, než mají dohromady jaderná zařízení Temelín a Dukovany. Pokračuje tak v podobných nákupech, které EPH, spoluvlastněný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem z J&T, odstartoval minulý rok. Tehdy koupil uhelnou elektrárnu na severu Anglie.
Podle Jiřího Gavora, analytika z poradenské firmy ENA, je strategie skoupení řady starších konvenčních elektráren riskantní, ale může se za určitých okolností vyplatit:
„Především by nemělo docházet k dalšímu pádu cen silové elektřiny. V tomto případě je akvizice v Itálii výhodou, protože na území Itálie jsou ceny silové elektřiny podstatně vyšší než ve zbytku Evropy.“
EPH koupil v Itálii sedm velkých elektráren. Mluvil o tom Jiří Gavor, analytik poradenské firmy ENA
„Dále by nemělo dojít k nějakému mimořádnému zásahu vzhledem ke zpřísnění emisních a environmentálních parametrů provozování elektrárny,“ pokračuje Gavor.
Podstatou nejnovějšího obchodu jsou nicméně plynové elektrárny a ty jsou mnohem méně citlivé na změnu environmentální legislativy. Na rozdíl od předchozí investice v Anglii je tedy investice v Itálii podle analytika podstatně méně riziková. Ale také podstatně dražší.
Německý holding E.ON se naopak konvenčních elektráren zbavuje a sází na přenosové soustavy a obnovitelné zdroje.
„E.ON je k prodeji nucen zejména kvůli obrovskému zadlužení, které firmu tíží. Strategie na ekologické zdroje a inteligentní sítě, to je ale strategie spolehlivá a dlouhodobá. S ní E.ON nic nezkazí,“ uvádí Jiří Gavor a dodává:
„Daniel Křetínský ale spoléhá na rychlý zisk. Na rychlý růst svého impéria. Ten může nastat, protože tyto klasické elektrárny se v současné situaci prodávají relativně levně. A pokud budou v provozu dostatečně dlouhou dobu, vložená investice má poměrně velkou šanci se rychle vrátit.“