Přibývá zaměstnanců ve finanční tísni. Až čtvrtina by nezaplatila nečekaný výdaj 13 tisíc korun

Zaměstnanců, kteří obtížně vycházejí se svým příjmem, přibývá, čtvrtina z nich by měla problém zaplatit nečekaný výdaj nad 13 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu JobsIndex společnosti LMC z letošního dubna, kterého se zúčastnila tisícovka respondentů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda odmítá sáhnout na daně – a tupě šetří na učitelích

Zatímco loni v dubnu vycházelo se svým příjmem obtížně 46 procent respondentů, letos už to bylo skoro o deset procent lidí víc (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nejedná se o úzkou skupinu zaměstnanců. Podle analytika pracovního trhu společnosti LMC Tomáše Ervína Dombrovského dopadají finanční problémy třeba na zaměstnance v nižším a středním věku nebo rodiny s dětmi.

„Zajímavou skupinou jsou také lidé ve vyšším produktivním věku s vysokoškolským vzděláním, kteří mají i poměrně dobré příjmy, ale stejně se dostávají i třeba do exekucí a důvodem může být například pomoc v rodině,“ popisuje Dombrovský.

Zatímco loni v dubnu vycházelo se svým příjmem obtížně 46 procent respondentů, letos už to bylo skoro o deset procent lidí víc. Právě vyšší mzda je hlavním důvodem, proč si Češi hledají novou práci.

Lidé s vyššími příjmy se přestávají bát inflace a víc utrácí. Osmdesát procent společnosti ale stále šetří

Číst článek

Aby ale nová nabídka byla pro většinu z nich lákavá, musela by být podle průzkumu o dvacet nebo třicet procent vyšší než jejich současné příjmy. Kvůli své finanční situaci plánuje svoji práci v dohledné době změnit osm procent všech zaměstnanců.  

Situace je podle firem složitá. Stále je totiž podle Svazu průmyslu a dopravy trápí vysoká inflace i úrokové sazby nebo dozvuky energetické krize. I přesto ale mají velké podniky letos zaměstnancům peníze přidat, říká viceprezident svazu Radek Špicar.

Podle Asociace malých a středních podniků by měly i některé malé a střední firmy letos taky svým zaměstnancům peníze přidat. A to zhruba 5 až 7 procent. Podle ředitelky asociace Evy Svobodové by se totiž razantnější zvýšení mezd promítlo do ceny výrobků. A to může ohrozit konkurenceschopnost firem.

Ty se tak snaží, místo zvedání mezd, udržet stávající zaměstnance i jinými způsoby. „Firmy se snaží nabídnout svým zaměstnancům zkrácené úvazky a občasný nebo pravidelný home-office. Lidé z korporátu se začínají objevovat v malých a středních podnicích, protože už mají dost pravidel, která musejí v tom korporátu dodržovat,“ dodává Svobodová.

I takové zvýšení mezd - tedy zhruba pět až sedm procent je ale pro zaměstnance podle průzkumu málo. Většina z nich by si totiž představovala zvýšení alespoň o jedenáct až patnáct procent. 

Aneta Voska, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme