Inflace v Česku během ledna meziročně zpomalila na 2,8 procenta. Vývoj ovlivnily ceny potravin a bydlení
Definitivní údaje potvrdily lednové zpomalení meziroční inflace v Česku na 2,8 procenta z prosincových tří procent. Zpomalil například růst cen vody a tepla, a elektřina po prosincovém zdražení zlevnila. Uvedl to ve středu Český statistický úřad. Vývoj inflace se neliší od odhadu, který statistici zveřejnili minulý týden.
„Lednový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin a bydlení. Ceny potravin pokračovaly v meziročním růstu a oproti loňskému lednu byly vyšší téměř o pět procent. Naopak ceny bydlení svůj růst zpomalily a oproti loňsku byly vyšší o 1,3 procenta,“ popsala Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
Ceny vodného letos v lednu vzrostly o 4,2 procenta a ceny stočného o 3,7 procenta, zatímco v prosinci zdražovaly o víc než desetinu. Ceny elektřiny po prosincovém růstu o osm procent v lednu klesly o 4,7 procenta a zemní plyn zrychlil zlevňování z prosincových 5,5 procenta na 7,7 procenta.
Ceny potravin
V kategorii potravin a nealkoholických nápojů naopak většina sledovaných položek v lednu buď zrychlila meziroční cenový růst, nebo zpomalila zlevňování. Právě potraviny a nápoje tak podle statistiků nejvíce přispěly k celkovému růstu cen za leden.
Mléko, sýry a vejce zdražily o osm procent a ovoce o 7,4 procenta, zatímco v prosinci zdražovaly všechny tyto produkty o méně než šest procent. Ceny zeleniny sice v lednu klesly o 0,7 procenta, ale v prosinci zlevňovala zelenina výrazněji – o 5,1 procenta. Zlevňování zpomalilo také u cukru a mouky.
Cena cukru klesla v lednu o 21,6 procenta po prosincovém poklesu o 30,4 procenta a cena mouky se snížila o 5,8 procenta, kdežto v prosinci pokles přesahoval deset procent. Ceny masa dokonce v lednu vzrostly o 3,5 procenta po předchozím prosincovém poklesu o 1,1 procenta.
Poslat dopis bude od února o pár korun dražší. Jako důvod uvádí Česká pošta rostoucí náklady
Číst článek
O desítky procent se v lednu zvedly například ceny másla, vajec nebo čokolády. Máslo zdražilo o 40,5 procenta, vejce o 24,7 procenta a čokoláda a čokoládové výrobky o 27,8 procenta. Z alkoholických nápojů se zvýšily ceny lihovin o 3,6 procenta, ceny vína o 0,4 procenta a ceny piva o 1,8 procenta. Tabákové výrobky zdražily o 7,4 procenta.
V kategorii stravování a ubytování se v lednu zvedly ceny stravovacích služeb o 5,2 procenta a ubytovacích služeb o 8,7 procenta. Nájemné z bytu zdražilo o 6,6 procenta a výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 3,4 procenta.
Imputované nájemné vyjadřující hypotetickou částku, kterou by lidé ve vlastním bydlení platili při bydlení v nájmu, se zvedlo o 2,9 procenta.
Důvodem byl podle ČSÚ růst cen nových nemovitostí. Vývoj cen v rekreaci a kultuře ovlivnil především nárůst cen dovolených s komplexními službami o 3,6 procenta. V odívání a obuvi klesly ceny oděvů o 1,2 procenta a obuvi o 4,3