Itálie zatím eurozónu o pomoc nepožádá, míní analytik

Napětí na italské politické scéně zahýbalo akciovými trhy. Premiér Mario Monti totiž hodlá odstoupit z funkce, protože přišel o podporu Berlusconiho strany Lid svobody. Předčasné volby by se měly konat v únoru. Monti, který nahradil vloni v čele vlády Silvia Berlusconiho, byl považován za schopného ekonoma a jeho úkolem bylo stabilizovat ekonomiku země. Teď však podle některých analytiků italské dluhopisy zdraží do té míry, že země bude muset požádat o pomoc eurozónu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Mario Monti se nebojí vyslovení nedůvěry své vládě

Italský premiér Mario Monti se nebojí vyslovení nedůvěry své vládě | Zdroj: Reuters

Podle hlavního ekonoma J&T banky Petra Sklenáře ale takový scénář zatím nenastal. „Bude to hodně záviset na tom, jaké bude politické řešení. Montiho vládě se podařilo provést řadu domácích úkolů a výnosy italských dluhopisů propadly na dvouletá minima. Je tam tedy nějaký polštář, který umožňuje nějakou dobu Itálii přežívat,“ řekl.

„Pokud bychom uvažovali o nějakém katastrofickém řešení, myslím, že se musí politická situace a výhled v Itálii výrazně zatemnit, než bychom se dostali oficiálně k žádosti o pomoc,“ dodal ekonom Petr Sklenář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomické důsledky napětí na italské politické scéně jsme na Rádiu Česko rozebrali se spolupracovníkem ČRo v Itálii Josefe Kašparem

Spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar na Rádiu Česko řekl, že největší šance uspět v předčasných volbách má v současné době Demokratická strana, která měla podle posledního průzkumu asi 32 procent hlasů.

„Je to strana levého středu a v případě, že by se spojila s křesťanskými demokraty a různými představiteli občanského života, jako například šéfem Ferrari, který chce vstoupit do politiky, bylo by možné, že by dosáhla přes 40 procent, což by podle zákona umožnilo vytvořit absolutní většinu,“ upřesnil.

Kandidaturu ve volbách ohlásil bývalý premiér Silvio Berlusconi, který je opředený osobními skandály a zodpovědný za zadlužování země.

„Ten podle posledních průzkumů velkou podporu nemá. Sondáže zatím hovoří o 15 procentech, ale to se samozřejmě může změnit,“ uvedl spolupracovník ČRo.

Mario Monti oznámil rezignaci v předstihu o víkendu a chce odstoupit až poté, co prosadí schválení nového rozpočtu pro rok 2013.

„V zásadě text byl již odsouhlasen a musí být schválen do Vánoc, protože pak má prezident rozpustit parlament. Takže lze očekávat, že současná forma státního rozpočtu bude schválena. Žádná strana si do toho už nedovolí nějak hluboce zasáhnout,“ dodal Kašpar.

Tomáš Pavlíček, Barbora Kreuzerová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme