Jediný lék na inflaci je omezení poptávky, varuje Matesová. ‚K tomu už ale dochází,‘ míní Richterová

Jsou plošná opatření vlády směřující na podporu občanů v časech drahoty účinná, nebo spíš posilují inflaci a prodlužují ekonomickou stagnaci? „Vláda postupuje tak, aby každá rodina zvládala zaplatit teplo, světlo a abychom jako celá země krizovou situaci, kterou zavinil Putin, zvládli,“ uvádí v Pro a proti místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Pro a proti Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá zástupkyně Česka ve Světové bance a ekonomka Jana Matesová soudí, že většina vládních kroků je správná. „Ale je strašně nešťastně formulovaná, málo, pozdě a bez kontextu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsou plošná opatření vlády směřující na podporu občanů v časech drahoty účinná? Debatují ekonomka Jana Matesová a místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti).

„Příspěvek na dítě určitě neměl být na té vysoké hranici jednoho milionu v příjmu domácnosti. Hranice měla být níž a příspěvek vyšší. Ale chápu, že vláda potřebuje podporu a společenskou soudržnost. Energie je zvláštní případ, její ceny zasahují všechny a spíš než zastropování je lepší zajistit dostatek energií,“ doporučuje Matesová.

Politička odmítá obavy, že víc peněz v peněžence občanů vede k utrácení, a tak zvyšování inflace. „Data ukazují, že meziročně poklesla maloobchodní spotřeba o sedm procent, jako za covidu. Lidé šetří tak, že i potraviny vykazují propad. To je jasný příklad, že se projevil propad reálných mezd o deset procent. Inflace je tedy čistě vyhnána cenami energií.“

„Rodiče malých dětí, na rozdíl třeba od starobních důchodců, nemají valorizovaný rodičovský příspěvek o inflaci. Takže mají stále méně reálně dostupných peněz na to, co si za ně pořídí. Proto jsme vybrali opatření na podporu rodin s dětmi,“ vysvětluje Richterová.

19:44

Analýza: Bohatí změnu skoro neucítí, chudí potřebují pomoc i po zastropování

Číst článek

Ekonomka uznává, že rodičovské přídavky je třeba valorizovat. „Ale ty cílí na nízkopříjmové rodiny, to je správně. Já kritizovala to zbytečně plošné opatření pro rodiny s příjmem do milionu. To také zásadně podporuje tu skupinu, kterou už podpořilo zrušení superhrubé mzdy, tedy lidi s nadprůměrnými příjmy.“

„Dále považuji za velkou chybu, že vláda zvyšuje platy státním úředníkům, zejména těm pod služebním zákonem,“ kritizuje Matesová. „Jediná cesta, jak zkrotit inflaci, je, a je to bohužel smutné, omezit poptávku. Jiná cesta není, jinak se s námi ekonomické strádání potáhne dlouhou dobu a nakonec všichni ztratí úspory a ekonomika utrpí mnohem víc.“

„Ale poptávka se už snížila,“ opakuje politička. „Chování lidí se změnilo, reálné mzdy poklesly o deset procent a inflace je meziročně na 17 procentech. Je tedy zřejmé, že lidé i domácnosti chudnou, přitom ale hrubý domácí produkt i produktivita práce roste. Kdybychom nezastropovali energie a nepodpořili domácnosti s dětmi, hrozilo by, že to lidé nezvládnou, a to si nemůžeme dovolit,“ konstatuje Olga Richterová (Piráti).

Poslechněte si celou debatu v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.

Lukáš Matoška, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme