„České veřejné rozpočty potřebují buď podstatně radikálnější osekání zákonem vyžadovaných výdajů, anebo radikální zvýšení daní,“ upozorňuje ekonomka Jana Matesová.
Většina negativních ekonomických jevů se váže na finanční politiky a krize, a ne na konkrétní měnu, vyvracejí dezinformaci pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál ekonomové Matesová a Skořepa.
Jak hodnotí vládní důchodovou reformu odborníci? Server iROZHLAS.cz oslovil v anketě devět ekonomů a většina z nich se shodla na jednom: Je nutná. Jiní si ale nejsou jistí, zda o reformu skutečně jde.
Tisíce obcí v Česku. Není jich moc? Ptají se opakovaně experti Národní ekonomické rady vlády. Takže jaké je řešení – zrušit je? Čemu to pomůže? A není to škoda?
„Problém může být v tom, že to jsou ti velcí, co si tu stejnou cenu nasadí a může být možná vyšší,“ říká k průzkumu cen potravin Radiožurnálu a iROZHLAS.cz ekonomka Jana Matesová.
„Jednoznačně selhal stát. A to ne teď, ale v posledních třiceti letech, kdy nevybudoval ochranu trhu před zneužitím síly,“ říká ekonomka Jana Matesová v rozhovoru pro iROZHLAS.
Jak přesně hodlá vláda fungování „státu“ zefektivnit, pořád není jasné. V nejbližších dnech má ministerstvo vnitra návod, jak na to, představit členům Fialova kabinetu.
„Ta změna by šla udělat bez podmínky odpracovaných 40 let, bez náhradních dob čili bez doby, kdy byl někdo doma s dětmi nebo kdy studoval vysokou školu. Podmínka 40 let začne platit letos od září.“
Podle ekonomky a dlouholeté zástupkyně Česka ve Světové bance Jany Matesové z výsledků jednání G20 vyplývá především to, že svět je silně rozdělený v tom, jak vnímá, co se nyní děje.
Nadnárodní společnosti jako je Amazon, Google nebo Facebook by měly podle nové dohody států skupiny G7 odvádět víc na daních. Jak přelomový moment to může znamenat?