Lidé v době stávky méně pracují a spotřebovávají. Někteří na protestech ale vydělají
O půlnoci v Česku začala stávka odborářů. Vyjadřují nesouhlas s reformami, které prosazuje kabinet premiéra Petra Nečase. Vláda se pokusila s odboráři domluvit. Ministerstvo financí dokonce využilo soudní verdikt k jejímu oddálení. Nakonec se ale Česká republika stávce nevyhnula. Vlaky nejezdí, další hromadná doprava funguje v omezeném režimu. A odboráři - a nebo obecněji lidé nespokojení s politikou vlády - vyšli do ulic.
Stávka znamená výrazné ekonomické ztráty, řekl Rádiu Česko Pavel Sobíšek z UniCredit Bank:
O půlnoci v Česku začala stávka odborářů. Ekonomický dopad komentuje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.
„Když vezmeme v potaz, že tři milióny lidí v Česku jsou stávkou v dopravě nějakým způsobem omezeni, znamená to, že tito lidé dnes budou méně pracovat a také budou méně spotřebovávat. To znamená, dopad bude na ekonomiku z obou stran: ze strany poptávky i ze strany nabídky.“
Škody by mohly být v miliardách korun, jen turistický průmysl má přijít podle společnosti Mag Consulting o 2,5 miliardy. Podle Sobíška bude ztráta o něco nižší:
„Ale dá se čekat, že to bude ztráta v řádu miliardy korun. To znamená, že dva takto prostávkované dny mohou snížit letošní růst ekonomiky o 0,1 procentního bodu.“
Na stávce mohou ale vydělat různé firmy, třeba soukromí dopravci těžko prodělají.
„Zároveň i platí, že například taxislužba by mohla mít tržby o něco vyšší než obvykle. Nicméně celkový obrázek je takový, že lidé vědí, že v dopravě bude problém, a budou se dopravě spíše vyhýbat. To znamená, celkově tržby v dopravě půjdou dolů a s tím souvisí řada dalších služeb, třeba restaurační zařízení a podobně,“ dodal ekonom.
Srovnání situace České republiky například s Řeckem, kde se včera uskutečnila generální stávka se střety v ulicích, není na místě.
„Řecko je opravdu zemí na pokraji kolapsu. Ve Španělsku zasáhly reformy pracující dramaticky a potýká se s 20procentní nezaměstnaností. Naproti tomu Česko dělá velice mírné kroky, kterými chce ozdravit veřejné finance tak, aby se problém nedostal do neřešitelných dimenzí v budoucnu. Takže já opravdu nerozumím ekonomicky proti čemu stávkujeme,“ uzavřel Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.