Mají titul, ale plat jako za práci v supermarketu. Učit jde méně než polovina absolventů pedagogiky
Polovina zájemců o pedagogické fakulty nechce učit, odrazují je nízké platy, varují Hospodářské noviny. Pokud nezačnou absolventi pedagogických fakult nastupovat do škol, hrozí prý Česku do tří let nedostatek učitelů.
Zájemců o pedagogiku je dostatek, jen čtyřicet procent z nich ale začne po škole skutečně učit, píše deník. Vychází přitom z průzkumu, který pro Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy zpracovala agentura SC&C.
Problémem je také to, že mladí učitelé po krátké době z praxe odcházejí. Kvůli nízkým platům tak končí i ti, které práce s dětmi baví.
Babišův resort je proti zvyšování platů policistů a hasičů. Neúcta, kritizuje to Chovanec
Číst článek
Hlavním důvodem je ekonomická otázka. Nástupní plat učitele je kolem dvaceti tisíc korun hrubého. To je míň, než má třeba pokladní v supermarketu Lidl, který platy zvedl na 23 tisíc korun. „Když k nám studenti přicházejí, vědí, že učitelé mají nízké platy. Často ale nevědí, jak moc nízké skutečně jsou. Když se to pak v prvním ročníku dozvědí, tak si plány rozmyslí,“ cituje deník tiskového mluvčího pedagogické fakulty Tomáše Bederku.
Nejvíce ze škol mizí absolventi jazyků, o které je zájem v soukromém sektoru. Firmy ale mají zájem i o absolventy českého jazyka a společenských věd.
Ministerstvo školství si problémy učitelů uvědomuje, situaci chce napravit zvyšováním platů a zavedením kariérního řádu. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) by chtěla dosáhnout, aby do škol mířilo nejméně 70 procent absolventů pedagogických fakult. Podle jejího plánu by učitelé měli v roce 2020 mít plat přibližně 43 tisíc korun.