Největší německé firmy zvýší počet žen na vedoucích pozicích
Velké německé firmy chtějí, aby v příštích letech bylo více žen ve vedoucích pozicích. Svým prohlášením vycházejí vstříc spolkové ministryni práce von Leyenové, pro kterou je prosazení ženských kvót jedním z hlavních politických cílů. Její resortní kolegyně dokonce navrhuje pokutování podniků, které by v představenstvu ženy neměly.
O revoluční změně dnes jednají v Berlíně šéfové velkých podniků se zástupci vlády. Téma povinných kvót vždy vyvolává určité vášně.
O zavedení kvót pro ženy na manažerských postech mluví berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Německé koncerny se nebrání zvyšování podílu žen v manažerských funkcích, ale brání se uzákonění takové povinnosti. Ozývají se hlasy, že o špičkovém manažerovi by měla rozhodovat kvalita, a nikoliv pohlaví.
Největší německé firmy se do roku 2020 zavázaly zvýšit podíl žen v manažerských pozicích až o 35 procent. Chtějí tak předejít přijetí zákona, který by je k tomu právně zavazoval.
Spolková ministryně práce von der Leyenová zůstává k podobnému závazku skeptická a je přesvědčená, že bez přijetí zákona to nepůjde. Utvrzují jí v tom výsledky z posledních deseti let. Ty ukazují, že mezi 190 členy dozorčích rad 30 největších německých firem je pouze sedm žen.
Zavedení kvót pro ženy na vysokých manažerských postech je zatím v Německu politicky neprůchodné. Zcela proti je například bavorská CSU. Podle jejího šéfa Seehofera je ale nutné bojovat za zrovnoprávnění platových podmínek. Také společnost je v tomto bodu rozdělená na zastánce a odpůrce zavedení kvót.