Německé zásobníky plynu jsou plné ze 100 procent. ‚Je ale třeba stále šetřit,‘ upozornil ministr hospodářství
Zásobníky zemního plynu v Německu jsou naplněné na 100 procent. V úterý to oznámil síťový regulátor Bundesnetzagentur. Německo ale podle něj plyn pro nadcházející zimu i nadále ukládá. To je možné díky tomu, že provozní kapacita zásobníků je ve skutečnosti nižší než skutečný objem. Některá úložiště jsou už teď zaplněna z více než 100 procent, naopak největší zásobník v dolnosaském Rehdenu je podle Bundesnetzagentur aktuálně plný z 94,75 procent.
„Celkové naplnění zásobníků v Německu je na 100 procentech,“ oznámil Spolkový úřad pro sítě, tedy Bundesnetzagentur. „(Plyn) nadále ukládáme,“ uvedl.
Polsko a Německo zestátní domácí aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom
Číst článek
Poznamenal také, že pracovní objem plynu udává zajištěnou kapacitu zásobníků, která bývá nižší než technické možnosti zařízení. „Proto může skladování pokračovat, i když je stav na 100 procentech,“ dodal regulátor.
Situace Německa z hlediska zásobování plynem je podle Bundesnetzagentur nadále napjatá. „Nelze vyloučit další zhoršení. Dodávky plynu v Německu jsou však v tuto chvíli stabilní a bezpečnost zásobování je nyní zajištěna,“ uvedl regulátor.
Německo si zákonem stanovilo, že musí mít zásobníky na zimu k 1. listopadu naplněné z 95 procent. Tento cíl splnilo už v polovině října, spolkový kancléř Olaf Scholz proto opakovaně prohlašuje, že Německo je na zimu dobře připraveno.
Ministr hospodářství Robert Habeck ale upozorňuje, že plné zásobníky neznamenají, že Německo má zimu zajištěnou. Podle Habecka je potřeba plynem nadále šetřit, aby Německo zimu bezpečně přestálo.
Zásobníky má prakticky zcela naplněné také Česká republika. Ministr průmyslu Jozef Síkela minulý týden oznámil, že stav naplnění českých úložišť je na 99 procentech. Země ale musí šetřit plynem podobně jako Německo.
Zatímco Německo by rádo snížilo spotřebu o dvacet procent, Síkela v případě Česka hovoří o úspoře kolem patnácti procent.