Palírenská sezona bude špatná, varuje destilatér. Produkce prý klesne na pětinu

Letošní palírenská sezona bude špatná, varuje Unie destilatérů. Podle ní klesne produkce ovocného destilátu zhruba na pětinu oproti loňskému roku. Provoz prý neotevře 20 až 30 procent palíren, protože se jim už nevyplatí. Unie destilatérů také upozorňuje, že nejspíš poroste černý trh. „Bezesporu se pálenky nelegálně vyrobí více, než ji vzniká legálně,“ popisuje tajemník Unie destilatérů Jakub Gotwald pro Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rum, ilustrační foto

Gottwald už dříve uvedl, že letošní rok bude kvůli jarním mrazům a zvyšující se spotřební dani pro mnoho palíren likvidační (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokles na pětinu zní děsivě a to hlavně v kontextu, že loňský rok byl také slabý. Letos bude sezona špatná. Kde plody nezmrzly, tam jsou většinou malé, protože je sucho,“ řekl Gottwald. Podle odhadu sklizně úroda ovoce v České republice kvůli jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31,430 tun ze 139 tun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s tajemníkem Unie destilatérů Jakubem Gotwaldem

Pěstitelské sezona, tedy doba, po kterou si pěstitel může nechat vypálit maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu se sníženou spotřební daní, začíná vždy 1. července a končí posledního června následujícího roku. Letos je podle Gottwalda sezona teprve v začátcích. „Většina palíren je na Moravě, tam je to o švestkách a ty jdou do sklizně teprve teď,“ uvedl.

Podle Gottwalda letošní špatné sezoně kromě jarních mrazů přispívá také zvyšování daně z lihu. S tím souhlasí i Unie výrobců a dovozců lihovin.

„Je třeba poukázat na extrémní diskriminaci v oblasti spotřebních daní. Zatímco spotřební daň na lihoviny se neustále zvyšuje, a to platí i pro pěstitelské pálení, tedy pro výrobu pálenek pro osobní spotřebu, tiché víno žádnou spotřební daň nemá a pivo ji má čtyřikrát nižší než lihoviny. Přitom alkohol v nich obsažený je identický,“ sdělil ředitel unie Vladimír Darebník. Růst spotřební daně na lihoviny je naplánovaný až do roku 2026, letos se navýšila o deset procent.

Nelegální pálení

1:48

V pálenicích letos očekávají slabou sezonu kvůli nedostatku ovoce, některé zůstávají mimo provoz

Číst článek

Gottwald proto předpokládá, že se rozvine černý trh. Na otázku, kolik pálenky se podle něj vyrobí nelegálně, odpověděl: „Bezesporu to bude více, než jí vzniká legálně.“ Darebník ale odhaduje velikost černého trhu zhruba na pět až sedm procent celkového trhu. „Černý trh se díky neustále zvyšující se spotřební dani přesunuje hlavně do oblasti soukromé nelegální výroby lihovin, ale žádné větší dodavatele černého trhu nepozorujeme,“ doplnil.

Nelegální vypalování kontroluje Celní správa na základě oznámení, poté případ ověřuje. V loňském roce odhalila tři nelegální pálenice a každoročně vyšetřuje také několik stovek případů, kdy pěstitelé překročí zákonný limit 30 litrů etanolu na domácnost, informovalo Generálního ředitelství cel.

Navýšení spotřební daně pro lihoviny bude největší výzvou v následujících letech také pro Společnost Rudolf Jelínek, která se zabývá výrobou lihovin. Uvádí to ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin. „Dlouhodobě se lihoviny stávají méně konkurenční ve srovnání s pivem a vínem. Takto navýšená spotřební daň na lihoviny omezuje nákupní apetit cizinců v Česku a domácí spotřebitelé hledají cesty, jak se platbě takto vysokých daní vyhnout,“ napsala firma.

Pokuta pro ministerstvo práce za vánoční večírek, kvůli alkoholu v pracovní době zaplatí 25 tisíc

Číst článek

Gottwald už dříve uvedl, že letošní rok bude kvůli jarním mrazům a zvyšující se spotřební dani pro mnoho palíren likvidační. Jen za leden letošního roku ukončilo činnost 20 palíren a během letošního roku očekává, že provoz neotevře 20 až 30 procent palíren. Z dat Celního úřadu vyplývá, že loni bylo v České republice 541 pěstitelských pálenic, o jednu více než předloni. V porovnání s rokem 2020 jejich počet klesl o 14. Data za letošní rok zatím k dispozici nejsou.

Očekávanou špatnou sezonu podle Gottwalda dokazuje také inkaso daně z pěstitelského pálení. Zatímco loni v dubnu přesahovalo 7,3 milionu korun, letos ve stejném období inkaso kleslo o 82,7 procenta na 1,2 milionu korun. 

Jak velké je riziko, že někteří producenti lihovin skončí a jaký to bude mít dopad na trh? Kolik odhalila v loňském roce celní správa nelegálních pálenic? Poslechněte si rozhovor s Jakubem Gottwaldem v audiu na začátku článku.

Martin Matějka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme