Papírové padesátikoruny končí, platit budeme jen mincemi
Papírovou padesátikorunou s portrétem svaté Anežky České dnes zaplatíme naposledy. Od zítřka bankovky v peněžním oběhu plně nahradí už používané mince stejné hodnoty.
Padesátikorunou platili Češi už v roce 1919, od té doby měla bankovka 13 podob. Tu poslední s Anežkou Českou navrhl výtvarník Oldřich Kulhánek, do oběhu přišla v roce 1993, po měnové odluce se Slovenskem.
O osudu papírové padesátikoruny rozhodly zase jen peníze. Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně delší životnost a tak je jejich výroba levnější. Ne každému ale tato výměna vyhovuje.
Rozdrcené papírové padesátikoruny slisované do briketek skončí ve spalovně. V oběhu je plně nahradí už používané mince, vyráběné ze dvou kovů, z oceli a slitiny mědi a zinku.
„Tato padesátikoruna v době svého uvedení do oběhu v roce 1993, byla prohlášena nejlepší oběžnou mincí na světě. Dostala ocenění odborníků na peněžní oběh Best trade coin,“ připomíná Marek Petruš z České národní banky.
Neplatné bankovky s Anežkou Českou budou komerční banky vyměňovat do konce března 2012, pobočky České národní banky až do roku 2017.