Plyn od října zlevňuje

Domácnosti ode dneška ušetří za zemní plyn. V průměru ceny klesnou o 5,5 procenta. Domácnost, která používá plyn jenom na vaření, podle Energetického regulačního úřadu ušetří za rok zhruba padesátikorunu. Pro lidi, kteří používají plyn i k topení a ohřívání vody, může být úspora přes 1800 korun ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící plyn

hořící plyn | Foto: MORA Moravia, a. s.

Nejvíce, o 5,7 procenta, zlevní plyn na východě Čech, naopak nejméně v Jihočeském kraji o 5,1 procenta. Podnikatelé a firmy zaplatí za plyn od října v průměru o 5,2 procenta méně.

Ceny pro poslední tři měsíce roku stanovil již v srpnu Energetický regulační úřad. Zlevnění zdůvodnil tím, že společnost RWE Transgas v prvním pololetí příliš vydělávala a tento zisk se nyní postupně v cenách rozpustí.

Firma, která ovládá asi 80 procent českého trhu, nakupovala zemní plyn levněji, než úřad předpokládal při stanovení cen. Na stejné úrovni by ceny plynu podle odborníků mohly vydržet i na začátku příštího roku. Zlevňují totiž ropné produkty, od nichž se ceny plynu odvozují.

"Pokud se nedočkáme dramatických změn cen topných olejů na světových trzích, cena plynu pro 1. čtvrtletí příštího roku by mohla zůstat na stejné úrovni. Nynější pozitivní stav není prozatím pro případný další pokles cen dostatečně dlouhým obdobím," řekla mluvčí regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Na rozdíl od plynu ostatní paliva zdražují a některá z nich citelně. Například cena dřeva pro tyto účely v poslední době vzrostla přibližně o 40 procent, a to hlavně kvůli vysoké poptávce před topnou sezonou. Někde bylo dokonce dřevo na topení nedostatkovým zbožím.

Elektřina domácnostem příští rok podraží minimálně o šest procent. Tento vývoj má na svědomí především poptávka po proudu v celé Evropě. Podobný vývoj je i u uhlí. Například Mostecká uhelná společnost od začátku září zvýšila ceny hnědého uhlí domácnostem o více než 14 procent.

Ačkoli ceny ostatních paliv rostou, bude plyn i po zlevnění patřit spíše mezi dražší energie. V dalších evropských zemích jsou však ceny plynu v porovnání s Českou republikou ještě vyšší, někde i více než dvojnásobně.

Tuzemská domácnost za jednu megawatthodinu ještě před zlevněním zaplatí zhruba 790 korun bez DPH. Například na Slovensku je to o 50 korun a v Polsku o 15 korun více. Podstatně dražší je plyn ve Švýcarsku (asi 1600 korun), v Rakousku (1350 korun) či v Německu (1450 korun).

Martin Hromádka, Filip Jan Zvolský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme