Plyn nakoupený správou hmotných rezerv je už v zásobnících v Česku. Stál 8,5 miliardy korun
V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv na pokyn vlády. Pořídila 2,4 terawatthodin (TWh) zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. V sobotu to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.
Dodávka plynu, kterou zajišťovala společnost ČEZ, skončila oproti plánům o měsíc dříve. „Tím došlo k naplnění úkolu od vlády pořídit do nouzových zásob novou komoditu a zvýšit energetickou bezpečnost ČR,“ uvedl Švagr.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) skladuje například ropu a ropné produkty nejméně na 90 dní spotřeby. Vláda v červnu schválila nákup další ropy do skladů SSHR. Hrozilo, že zásoby klesnou pod zákonné minimum. SSHR tak nakoupí v otevřeném výběrovém řízení asi 75 000 tun ropy, má připraveno 50 milionů dolarů, tedy téměř 1,2 miliardy korun.
Prominutí DPH u elektřiny a plynu bylo podle ministerstva nezákonné. Stálo 5,4 miliardy korun
Číst článek
Nejplnější jsou nyní zásobníky společnosti RWE Gas Storage, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v České republice. Plné jsou na téměř 78 procent, vyplývá z informací na webu Gas Infrastructure Europe.
Celkový republikový průměr naplněnosti zásobníků snižuje například zásobník společnosti Moravia Gas Storage v Dambořicích na Hodonínsku, který napůl vlastní společnost MND patřící pod skupinu KKCG podnikatele Karla Komárka a ruský státní podnik Gazprom. Gazprom má zároveň pronajatých 90 procent kapacity, zásobník ale plynem neplní.
KKCG nyní jedná s českou vládou o převodu výkonu akcionářských práv ve společnosti Moravia Gas Storage (MGS) na český stát.
„Podzemní zásobník plynu Dambořice je součástí kritické energetické infrastruktury země. KKCG vede jednání s vládou s cílem podpořit stát v jeho úsilí o energetickou nezávislost na Rusku,“uvedla Komárkova firma. Vláda nyní návrh analyzuje.