Podobu asijské integrace je zatím obtížné předvídat
Státy Asie jsou zajímavým investorským místem. Pro Evropskou unii je tamní trh zajímavý, ale nepřehledný. Tomu by mohla pomoci prohlubující se asijská integrace. Co takový proces znamená právě pro ekonomické zájmy Evropské unie?
O Asii se čím dál tím více mluví jako o oblasti ekonomického růstu a také ekonomické budoucnosti světa. Právě Asie ale zatím neprošla tak významným sjednocením, jako například Evropa v rámci Evropské unie.
Tématu asijské integrace se věnovala redaktorka Barbora Kreuzerová ve Světě o druhé
Jakým způsobem by mohlo sjednocení asijských států ovlivnit ekonomiku Evropské unie popisuje Pavel Hnát z katedry světové ekonomiky Vysoké školy ekonomické v Praze.
„Myslím si, že záleží na tom, jakým způsobem se Asie sjednotí, protože Asie je daleko více rozdrobená do jednotlivých států, které nechtějí pustit svoji suverenitu, než je to tady v Evropě. A dneska se zdá, že Asie se sjednotí spíše na měnových otázkách, což by pro Evropu mohlo být docela bolestné, protože tam zrovna my jsme dokázali, že to není zrovna naše parketa, a nedokázali jsme tu integraci dotáhnout do skutečného konce.“
Že záleží na formě sjednocení, si myslí také Andrea Hyniová z Odboru států Asie a Pacifiku českého ministerstva zahraničí. Asijská integrace má podle ní pro Evropu své klady i zápory.
Evropa musí své možnosti tvrdě využít
„I z hlediska politického je to výhodné v tom směru, že dojde k omezení konfliktů, což je samozřejmě v zájmu EU. Nicméně, čím více se Asie bude integrovat, tím bude vliv EU menší. A těch možností, které tam EU má, příliš není. Takže je potřeba se na ně zaměřit a maximálně je využít.“
Podle Pavla Hnáta je na místě spíše optimismus. Vyšší integrace asijských států podle něj určitě nebude na škodu. „Myslím si, že každé uvolnění překážek obchodu prospěje obchodu, i evropskému. Takže jenom ať se Asie integruje, ale my tam skutečně musíme být přítomni a tvrdě prosazovat svoje zájmy.“
Asijský trh je nesrovnatelně větší než evropský. To samozřejmě má vliv na to, jak Asie Evropu vnímá. Jaký tento pohled je, odhaduje ředitel politického oddělení Evropského parlamentu Xavier Nuttin.
„Nejdříve si musíme ujasnit, co je to vlastně Asie, protože se jedná o velmi rozmanitý kontinent. Mezi Čínou a Srí Lankou nebo mezi Indonésií a Bhútánem je velký rozdíl a Evropská unie je tam také určitě vnímána různě. Myslím ale, že obecně můžeme říci, že se toho v Asii o Evropské unii moc neví.
Před lety se na toto téma dělal v Asii průzkum, to bylo ještě Evropském společenství. Nejvíce lidí si myslelo, že Evropské společenství je pojišťovací společnost. Ale vlády těch zemí jsou na tom mnohem lépe, ty totiž vědí, že Evropská unie je důležitá ekonomická platforma. Takže myslím, že na té vyšší úrovni je to mnohem více o byznysu, a tam je Evropská unie známá."
Podle Pavla Hnáta nejsme sice pro Asii ten nejzajímavější trh, rozhodně bez zájmu nás ale Asie nesleduje. „Asie nás vnímá jako důležitý trh, ale ne jako tak zásadního hráče. Takže je důležité se tam připomínat a skutečně nabízet řešení vzájemného obchodu.“
Asertivnější Čína
Pokud se mluví o Asii jako ekonomickém partneru Evropské unie a jako o silném světovém hráči, těžko lze nezmínit Čínu. Právě i její role se v průběhu času mění, podotýká Andrea Hyniová.
„Čína začíná být politicky daleko asertivnější a na to samozřejmě navazuje i tu ekonomickou oblast, snaží se mít intenzivnější vztahy nejenom s ACEAN, ale i s Japonskem, Jižní Koreou a s dalšími zeměmi. A samozřejmě ve vztahu k USA, k EU se dostává do velmi výhodné pozice.“
Za stále rostoucí silou čínské ekonomiky se objevuje další stát, který má velký potenciál - Indie. Jak vidí budoucnost Indie jako velké konkurence Číny ekonomický expert, popisuje pedagog Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát.
Síla nových ekonomik je v jejich spolupráci
„Já si myslím, že Čína je daleko více ekonomicky vyspělejší než Indie. To znamená, pokud Čína dokáže překonat své vnitřní rozpory, tak myslím si, že Indie její pozici nepřekoná. Ale v jejich spolupráci, tam je ten klíč.
My už to dokonce teď sledujeme na strategiích mnohonárodních firem, které skutečně začínají využívat trhy indické, brazilské, jihoafrické a spolu s nimi vytvářejí tu globální strategii, a to je ta síla, na kterou my zatím nedokážeme reagovat. Už to není tolik o tom, jestli ta nebo ta země, ale jestli dohromady nás skutečně nedokáží převálcovat.“
Jak bude vypadat budoucnost integrace asijských států, to je ještě velmi brzo předvídat. I na tom, jakou cestou se nakonec Asie vydá, bude záviset budoucí působení Evropské unie v tomto regionu.