Státní zástupce podal v případu údajné zpronevěry dotací nadací Help Ukraine obžalobu na jejího zakladatele Vladimíra Gergela. Za peníze na integraci uprchlíků si měl pořídit nový byt.
Od začátku invaze na Ukrajinu Rusko kvůli nesouhlasu s agresí opustilo přes půl milionu lidí. Uvalení mezinárodních sankcí jim nicméně značně zúžilo možnosti, kde se usadit.
Cítí se být Evropanem? „Jde o to, jakým Evropanem. Vezměte si Němce – taky se někteří cítí být západními a jiní východními. V Unii je to stejné,“ říká skepticky Karel Novotný ze skupiny Nejistých.
„Český systém uspokojí to, že inženýr pracuje s lopatou. Ale přitom by měl zkoumat jeho kvalifikaci. Když zjistí, že pracuje pod ní, tak to bude řešit a nabídne mu lepší práci,“ poukazuje Dan Prokop.
„Nevěří, že jakékoli jejich snažení je z toho světa dostane,“ vysvětluje poradkyně Rut Veselá z organizace Člověk v tísni s tím, že zásadní je podpořit a stabilizovat rodiny dětí, a tím jim ulevit.
Moskva chce ukrajinské děti přesvědčit, že život v Rusku je lepší než na Ukrajině. Vozí je proto z okupovaných území do Ruska na akce související s pravoslavnými Vánocemi.
„Pozitiva stále převažují,“ hodnotí Dušan Drbohlav integraci ukrajinských uprchlíků v Česku. „Problémy jsou bohužel dlouhotrvajícího rázu: centralistické řízení státu, digitalizace, komunikace.“
V září ochotu ke krátkodobému přijetí válečných běženců deklarovalo 65 procent dotázaných. V březnu po začátku ruské agrese přitom bylo pro přijetí skoro 80 procent respondentů.
Server iROZHLAS.cz mluvil se čtyřmi Afghánci, kteří se poprvé od loňské evakuace do Česka rozhodli podělit o svůj příběh. Přesídlení jim zachránilo život, jejich příbuzní ale zůstávají v nebezpečí.
České školy vyčerpaly asi třetinu z miliardy korun, která je vyčleněná na doučování dětí po distanční výuce. Podle úřadů je v pořádku, že evropské peníze pomáhají také k integraci Ukrajinců.
Významem rotujícího předsednictví v Radě EU je porozumět národním osobitostem, uvedla pro iROZHLAS.cz Ilke Toygürová z expertní skupiny TEPSA. Do ČR přijela prezentovat doporučení k českým prioritám.
Jak pokračuje debata ohledně zrušení povinného druhého jazyka na školách? A jak bude vláda řešit integraci ukrajinských dětí? Ministr školství mluví o diskurzu v oblasti vzdělávání mládeže.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že z krizové fáze přechází Česko do situace, kdy je potřeba plánovat dlouhodobě. Vláda proto dokončuje strategii integrace uprchlíků.
Vymanit se z původního kriminálního prostředí, najít si práci, splácet dluhy. Asi tři čtvrtiny vězňů to po propuštění na svobodu nezvládnou. Recidiva v Česku je jednou z nejvyšších v Evropské unii.
„Zatím se žádné další lety neplánují a pokud by se ukázalo, že ještě někdo zůstal v Kábulu a je potřeba ho dostat do České republiky, tak bychom využili spolupráce se spojenci,“ popsal Hamáček.
Vicepremiér a ministr vnitra doplnil, že český azylový systém počítá s tím, že každý případ se posuzuje individuálně. Současně nemůže Česko nepřijmout někoho, kdo by byl v ohrožení.
Německo reaguje na vyhoření uprchlického tábora Moria na řeckém Lesbosu. Levá část politického spektra tlačí na solidaritu, vláda se ovšem zdráhá velkých gest.
Téměř dvě třetiny cizinců ze třetích zemí pobývalo na území Česka na základě povolení k trvalému pobytu. Pozitivním trendem pro integraci je i nárůst počtu dětí v mateřských školách.
„Udělením trvalého pobytu získává cizinec veškeré sociální výhody,“ uvedlo ministerstvo školství. „Je tedy nutné, aby měl dostatečné jazykové nástroje.“
„Z velké části díky nově příchozím, které jsme v průběhu naší historie přivítali, se Kanada k užitku nás všech rozvinula v silnou a živou zemi,“ sdělil kanadský ministr pro migraci Ahmed Hussen.
Migranti, které přijalo město Riace považované za vzor integrace, budou přesunuti jinam. Nařídilo to ministerstvo vnitra, z jehož pokynu mají být zastaveny i všechny programy spojené s uprchlíky.
Tvrzení, že sport ovlivňuje politiku, nebo že politika ovlivňuje sport, je omyl. Sport JE politika, jak se o tom přesvědčil německý fotbalista tureckého původu Mesut Özil.