Pokles zisků ČEZu se na finančních trzích zřejmě neodrazí
Energetický gigant ČEZ hlásí za druhé čtvrtletí zisk na úrovni 6,74 miliardy korun, což znamená pokles o 40 procent. Potvrdil tak údaje, které unikly na veřejnost už včera po poledni. ČEZ tedy letos už podruhé neuhlídal svá čísla. Poprvé to bylo v únoru, kdy se objevily výsledky za rok 2010 o pět dní dříve než měly.
Pokles zisku trh předpovídal. Čekal ale stále o 1,8 miliardy víc.
„Faktorů, které stály za poklesem ziskovosti, je celá řada. Mezi základní faktory patří především nově zavedená darovací daň z emisních povolenek, dále pak meziročně nižší prodejní ceny elektrické energie, potom také posilující kurz české koruny oproti euru,“ shrnuje příčiny nízké ziskovosti ČEZU Josef Novotný, analytik Fio banky.
Dále Novotný dodává: „V tomto čtvrtletí se k tomu přidal i další fakt a to je přecenění opce na akcie společnosti MOL. Společnost ČEZ zaznamenala negativní odpis opce MOL v tomto kvartálu.“
Společnost ČEZ nicméně zvýšila v ohlášených výsledcích výhled celoročního zisku o zhruba půl miliardy. Není však pravděpodobné, že by zisky ČEZu dosahovaly takových rekordních výsledků jako tomu bylo v minulých letech.
Způsobeno to je zejména již zmiňovanou sníženou prodejní cenou elektrické energie, negativními vlivy v podobě daní na solární elektrárny a také na darované emisní povolenky.
Již druhý únik informací
Informace o propadu zisku se dostaly na veřejnost již včera. Spíš než o záměrné chování se jedná zřejmě o lidskou chybu při zabezpečení intranetu ČEZu.
„Nedomnívám se, že by to v současné době znamenalo nějaký zásadní problém. Na druhou stranu to může mezi investory vyvolat určitou míru spekulací či nedůvěry,“ hodnotí tento předčasný únik informací Josef Novotný.
Odraz na finančních trzích
Akcie ČEZu oslabily v reakci na oznámené výsledky již včera. Dnes by po oficiálním oznámení propadu mohlo dojít spíše k pozitivnímu pohybu a to především díky zvýšenému výhledu hospodaření pro celý rok 2011, jak se domnívá Josef Novotný.
Dnešní schůzka německé kancléřsky Angely Merkelové s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym by měla dle Novotného přinést na finanční trhy zklidnění.
„Domnívám se, že i francouzský prezident Sarkozy a paní Merkelová by mohli svým prohlášením přinést přeci jen určitou míru uklidnění na finanční trhy. Dnes ráno se objevují i spekulace o tom, že se již dohodli na nějaké podobě posledního sporného bodu, a to vydání společného evropského bondu,“ dodává Novotný.