„Když Mnuchin žádá o vrácení peněz, dělá to proto, aby se ujistil, že tu nebudou pro Bidenovo ministerstvo financí… Jde tedy o bezohlednou politizaci politiky, která usiluje o stabilizaci trhů.“
Americká centrální banka Fed po necelých 10 letech poprvé zvedla úrokovou sazbu. Spojené státy se tak dostávají z období krizové měnové politiky. Krok amerického Fedu ovlivní trhy po celém světě. Na českou ekonomiku by ale zatím neměl mít zásadní vliv, řekla Českému rozhlasu ekonomka Markéta Šichtařová.
Eurozóna neprodlouží záchranný program pro Řecko. Řecké banky jsou zavřené, neotevřela ani aténská burza – bude to tak celý týden. Omezení se týkají i výběrů z kont. Problémy Řecka nejsou žádnou novinkou a vyostření situace se čekalo každým dnem, přesto reagují finanční trhy relativně dramaticky.
Čínská internetová firma Alibaba se stala jednou z nejcennějších společností světa. Její zakladatel Jack Ma je oficiálně nejbohatším mužem v Číně. Ocenění společnosti prudce vzrostlo po jejím vstupu na burzu v New Yorku.
Objevila se další firma, která láká peníze z lidí s tím, že s nimi bude obchodovat na devizovém trhu. Nemá k tomu ale oprávnění. Upozornila na ni centrální banka. V pozadí firmy navíc stojí člověk, který se ocitl v hledáčku regulátora trhu už dříve.
Kritici současného stavu na poli investování se domnívají, že finanční trhy většinové společnosti nic nepřinášejí. Podle amerického ekonoma Paula Krugmana dokonce byznys na finančních trzích a jeho obsluha spolykala víc peněz, než financování produkce zboží a služeb.
Velká očekávání vkládají finanční trhy do summitu Evropské unie, který odpoledne začíná v Bruselu. Má přijmout balík prorůstových opatření a také narýsovat vizi další hospodářské i politické integrace unie.
Krize eura by mohla zničit celou Evropskou unii, šanci zachránit ji má Německo a jeho centrální banka. Na ekonomické konferenci v Trentu to prohlásil americký finančník George Soros. Podle jeho předpovědi má před sebou Evropská unie přibližně tři měsíce, pak se začne hroutit. Podobně na tom podle něj budou i finanční trhy.
Nejistota kolem dalšího vývoje v eurozóně se začíná citelně dotýkat i pozice samotné evropské měny. Její hodnota dnes vůči dolaru klesla na nejnižší úroveň za téměř jeden rok – pod významnou hranici 1,30 dolaru za euro.
Ratingové agentury potřebují mít podle Evropské komise jasně stanovené mantinely. Proto přichází s návrhem, jak změnit pravidla jejich fungování. Ratingové agentury se podle části evropských politiků podílely na vzniku paniky na finančních trzích.
Evropská komise chce dále zpřísnit dohled nad finančními trhy. Reaguje tak na dluhovou krizi i na rozvoj technologií, které mohou bezpečnost trhů ohrozit. Prosazovatelé tohoto kroku tvrdí, že spekulativní prodeje přispěly k nynějším problémům v eurozóně.
Protesty, které začaly na newyorské burze, se šíří do dalších zemí. Jedná se o fenomén, který by se dal nazvat reakcí na krize globálního kapitalismu. Zatímco ale v New Yorku nebo v Londýně se u finančních čtvrtí spíše debatuje ve stanových městečkách, v jiných městech se protesty zvrhly v násilnosti. Podle ekonoma Miroslava Ševčíka mohou za situaci politici, podle europoslance Libora Roučka finanční trhy.
Energetický gigant ČEZ hlásí za druhé čtvrtletí zisk na úrovni 6,74 miliardy korun, což znamená pokles o 40 procent. Potvrdil tak údaje, které unikly na veřejnost už včera po poledni. ČEZ tedy letos už podruhé neuhlídal svá čísla. Poprvé to bylo v únoru, kdy se objevily výsledky za rok 2010 o pět dní dříve než měly.
Globální akciové trhy jsou jako na houpačce. Po výrazných propadech, které si připsaly ve středu, americké indexy včera zavřely se 4procentními zisky. Asie pak na ně dnes po ránu opět navázala. Pokračuje tak jeden z nejdivočejších týdnů v historii trhů.
Ruské burzy dnes otevřely dalším propadem. Jde o reakci na vývoj na amerických trzích. Ty poklesly poté, co agentura Standard and Poor's snížila rating Spojených států. Propad zaznamenaly také trhy v západní Evropě a Asii.
Na trhu se podle České leasingové a finanční asociace stále častěji objevují subjekty, které chtějí profitovat z nedostatečných zkušeností a z tíživé situace žadatelů o finanční služby. K větší regulaci nespolehlivých společností nepřispěl ani zákon o spotřebitelském úvěru platný od ledna tohoto roku.
Česká měna posiluje. V noci na dnešek prorazila úroveň 17 korun za dolar a posílila i vůči euru. Vnitrostranická krize Věcí veřejných, která by podle pozorovatelů mohla ohrozit i vládní koalici, tak investory zatím nevzrušuje. Podobně korunu zatím nesráží ani situace na trzích, kde nejen kvůli problémům na periferii eurozóny i dalšímu zemětřesení v Japonsku panuje nadále nervozita.
Zlepšit finanční gramotnost Čechů, a to už i těch nejmenších, privatizovat některé menšinové státní podíly ve firmách, pokusit se vytvořit burzu pro malé a střední podniky nebo zrušit danění dividend. To jsou některé závěry analýzy Národní ekonomické rady vlády v oblasti tuzemského finančního trhu, které mají podpořit konkurenceschopnost celé české ekonomiky.
Český finanční trh je zdravý a kapitálově dostatečně silný. Na 9. ekonomickém fóru Zlatá koruna se na tom shodli přední čeští ekonomové. Na konferenci rozebírají rizika, kterým musí český finanční trh čelit a také reformy, které postupně představuje vláda.
Vlna protestů na severu Afriky a na Blízkém východě způsobila bouři nejen v politických kruzích, ale i na trzích. Egyptské akcie například už ve středu přišly o více než šest procent, včera pak klíčový index EGX 30 přišel o dalších jedenáct procent. Egyptská libra se pak propadla na nejnižší hodnotu za posledních šest let. Podobně ztrácejí i aktiva spojená s dalšími zeměmi v regionu, kde ulice bouří a nebo kde se čeká, že by se protesty mohly objevit.
Analytik společnosti Patria David Marek zkusil odhadnout, co by případný pád vlády Petra Nečas znamenal pro finanční trhy. Nejdříve by to prý pocítil kurz koruny, a to tak, že by oslabil až o desítky haléřů. Následně by mohla růst riziková prémie na české dluhopisy a ztrácet by mohly i některé akciové tituly.
Koncem roku burzy často posilují. Investoři, aby uhladili své účetní výkazy, uzavírají co nejvíce obchodů tak, aby je mohli zapsat ještě za letošek. Výjimkou není ani prosinec 2010, i přes to, že některá měnová a fiskální opatření vlád by mohla mířit zdánlivě proti oživení trhu.
Tresty za porušení pravidel pro subjekty z finančního sektoru by měly být stejné v celé Evropské unii. Prohlásil to eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Evropská komise dnes totiž představila svou vizi na sjednocení sankcí pro finanční instituce, které se na trhu nechovají tak, jak jim dovoluje zákon.
Na londýnské burze se dnes prudce propadl hlavní akciový index. Jedním z důvodů je sílící znepokojení kolem finančních potíží Irska. Tato země má vážné problémy s obsluhou svého dluhu a panují obavy, že by se mohl opakovat řecký scénář a že by Evropská unie musela znovu obrovskou finanční injekcí intervenovat, aby zachránila jednu z členských zemí před bankrotem.
Volby do americké Sněmovny reprezentantů a do Senátu a očekávaná prohra Demokratů nebude mít na finanční trhy zásadní vliv. Podle ekonomů bude důležitější zítřejší jednání Americké centrální banky.