Ropné firmy Rosněft a Exxon Mobil se staly strategickými partnery
Největší ruská ropná společnost Rosněft a největší americký producent ropy Exxon Mobil podepsaly smlouvu o strategickém partnerství. Rosněft se díky smlouvě dostane k rozsáhlým zásobám ropy v Texasu, Kanadě a Mexickém zálivu, zatímco Exxon Mobil bude moci začít s průzkumem na pobřeží Černého moře a v arktické oblasti Karského moře.
Rosněft díky Exxonu získá cenné know-how k těžbě ropy v těžko přístupných formacích, kde nelze těžit klasickým vertikálním hloubením. Získané vědomosti zužitkuje převážně v zamrzlých oblastech Sibiře.
I Exxon Mobilu se partnerství s ruskou společností vyplatí. „Z jeho pohledu získá přístup k pravděpodobným novým ropným polím. Zásoba vytěžitelné ropy v Karském moři se totiž odhaduje na 36 miliard barelů, což je například více než v Libyi,“ říká analytik ČSOB Petr Báča.
O partnerství ruské ropné společnost Rosněft a amerického producenta ropy Exxon Mobilu mluvil ve Světě o osmé analytik ČSOB Petr Báča
Díky americké technologii by se mohlo vytěžit i více ropy. A právě větší množství by mohlo mít vliv i na snížení ceny za ropu.
„V dlouhodobém horizontu by to tak mohlo být. Prozatím neproběhly nějaké podrobné průzkumy v Karském moři, v tom největším ložisku, o kterém se v současné době hovoří s touto dohodou. Těžit ropu v arktických oblastech není úplně snadné. Bude třeba vybudovat celou infrastrukturu,“ vysvětluje Báča.
Dohoda je považována za jednu z nejvýznamnějších, která byla v odvětví těžby ropy mezi americkým a ruským podnikem kdy podepsána. Firmy začaly o spolupráci jednat už loni v létě.
Exxon měl snahu do Ruska proniknout už před deseti lety, kdy měl zájem o tehdy největší ruskou ropnou společnost Jukos. Rosněft naopak jednal s britskou společností BP.
„Těžba ropy je vnímána jako výsostně politické téma. Jednání se účastnil i ruský premiér a budoucí prezident Vladimir Putin. Z ruské strany je to ojedinělý krok,“ dodává Báča.