Člověk má na sobě stovky mikroskopických roztočů. V noci se páří a živí kožním mazem

Téměř každý dospělý člověk má na sobě stovky mikroskopických roztočů, kteří přes den tiše přežívají v jeho kožních pórech. V noci ale vylézají na povrch. Proč jsou pro nás tito noční tvorové spíš přínosem než hrozbou a co se stane, když se přemnoží?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roztoč rodu Demodex

Roztoč rodu Demodex | Zdroj: Profimedia

Roztoči rodu Demodex jsou běžnou součástí lidské kůže – najdeme je hlavně na obličeji, zejména kolem nosu, čela, brady nebo očních víček. Měří jen několik desetin milimetru, a i když jsou okem neviditelní, vyskytují se na každém centimetru kůže v počtu až pěti jedinců.

Přes den se ukrývají hluboko v pórech, v noci však vylézají, aby se pářili a živili kožním mazem. O nové studii informoval web CNN.

Aktivita klíšťat je mimořádná na většině území Česka. Nižší výskyt je v horských oblastech

Číst článek

Podle bioložky Alejandry Perottiové z britské univerzity v Readingu si během spánku na našem obličeji doslova „užívají“. My přitom jejich party podporujeme spánkovým hormonem melatoninem, který jim dodává energii. Roztoči nám na oplátku při svých nočních akcích pomáhají čistit pleť.

Ve většině případů o existenci našich drobných spolubydlících nemáme tušení. Pokud ale dojde k oslabení imunitního systému, mohou se přemnožit a způsobit kožní záněty, růžovku, akné nebo oční infekce. Lékaři pak doporučují šetrnou hygienu, retinoidy a v některých případech i cílenou léčbu.

Vědci také zjistili, že tito naši nenápadní společníci pomalu míří k evolučnímu konci – kvůli pohodlnému životu v bezpečném prostředí ztrácejí geny a přestávají se vyvíjet. „Roztoči nejsou nepřátelé,“ zdůrazňuje Perottiová. „Jsou to naši staří známí a možná i poslední tvorové, kteří nás opravdu znají zblízka,“ uzavírá bioložka.

Anna Hašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme