Rusko čelí rekordnímu odlivu kapitálu. Peníze putují do Indie nebo Brazílie, píše Kommersant

Rusko přišlo kvůli odlivu zahraničního kapitálu za poslední čtyři měsíce o více než 1,6 miliardy dolarů, tedy zhruba 37 miliard korun. Je to nejvíce od roku 2013. Informoval o tom v pondělí ruský list Kommersant s odkazem na informace firmy Emerging Portfolio Fund Research, která sleduje globální toky investic. Příčinou odchodu zahraničních investorů je podle listu mimo jiné i neustále ochlazování vztahů mezi Moskvou a Západem v čele s USA.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Peníze, které investoři nevkládají do ruských fondů, putují podle firmy Emerging Portfolio Fund Research do rozvojových ekonomik. Největší přítok investic tak v posledních měsících zaznamenaly Indie (bezmála 60 miliard Kč) a Brazílie (zhruba 23 miliardy Kč).

Hlavní příčina situace v Rusku podle odborníků spočívá především ve vnitrostátním riziku, které způsobilo zhoršení investičního klimatu v zemi.

Negativně ruský trh ovlivnilo i nenaplnění příslibu zlepšení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, které se očekávalo po zvolení prezidenta Donalda Trumpa. Investoři tak podle analytiků přišli o poslední iluze normalizace vztahů mezi Ruskem a Západem, když Spojené státy i Evropská unie v červnu prodloužily hospodářské sankce proti Rusku.

Atraktivitu ruských aktiv snižuje dále vyostření vnitrostátního konfliktu mezi ruským ropným gigantem Rosněfť a konglomerátem Sistěma ruského oligarchy Vladimira Jevtušenka. Svou roli sehrál i pád cen ropy, napsal Kommersant.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme