Úřady práce budou radit zájemcům o práci nebo podnikání v EU
Jak v zahraničí najít práci nebo založit firmu - s tím budou tento týden radit úřady práce. Začala totiž kampaň k Evropskému roku mobility pracovníků. Nejvíc Čechů stále míří za výdělky do Velké Británie a Irska. Naopak počet sezónních pracovníků v Německu a Rakousku pomalu klesá.
Důvod je jasný - jazyk. Hlavně mladí lidé upřednostňují před němčinou znalost angličtiny. V loni ve Velké Británii pracovalo 19 tisíc Čechů. Odjezdem do ciziny řeší svou situaci i ti, kteří v Česku práci najít nemohou. Na plzeňském úřadu práce se podle Eures poradkyně Anny Frazové na uplatnění v cizině ptá až 150 lidí měsíčně.
"Nejčastější dotazy jsou o životních a pracovních podmínkách v těch státech, to znamená, zda je potřeba pracovní povolení, jak se vyřizuje povolení k pobytu, jak to funguje se zdravotním a sociálním pojištěním nebo s uznáváním kvalifikace," říká Anna Frazová.
Po návratu domů se lidem, kteří pracovali v jiné zemi Evropské unie, tato doba započítává do odpracovaných let doma. K výplatě sociálních dávek ale potřebují doložit, že v cizině opravdu pracovali. Podle Miloše Tichého z ministerstva práce a sociálních věcí by lidé ještě v zahraničí měli úřady požádat o vyplnění formuláře nazvaného E 301.
"Je tam jednak profese, druh práce a doba, kterou člověk v tom daném státě odpracoval. Pravdou je, že mnohdy se na to zapomene, ale je možné to napravit, to znamená navštívit úřad práce," dodává Miloš Tichý.