V Indexu ekonomické svobody je letos Česko na 52. místě. Spolu s Botswanou

Česko patří v řadě parametrů k vyspělým ekonomikám Evropy, ne-li v globálním měřítku. Nijak slavně si ale už tradičně nevede v Indexu ekonomické svobody, který každý rok hodnotí přes sto padesát zemí. Letos skončila Česká republika na 52. místě. Spolu s africkou Botswanou. Žebříček vede Hongkong, před Singapurem, Novým Zélandem a Švýcarskem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká ekonomika padá do recese

Česká ekonomika padá do recese | Foto: Free Digital Photos

Na zpracování indexu se s kanadským institutem Fraser podílí i zdejší Centrum ekonomických a tržních analýz a jeho letošní výsledky dnes představil ekonom Aleš Rod:

„Žebříček hodnotí pět hlavních kritériích a v kritériích ještě další subindexy, těch je na čtyři desítky.Hlavními kritérii jsou velikost vlády a vládních výdajů, potom právní systém a justice, inflační prostředí a měnová politika, zahraniční obchod a v neposlední řadě regulace.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Metodiku tvorby a správnou interpretaci Indexu ekonomické svobody přiblížil Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz

„Nejlépe si vedeme v oblasti, která se týká peněz a neinflačního prostředí, což je prapor, který drží a dobře si vede Česká národní banka,“ uvedl Rod.

„Naopak, co se velikosti státu týče a veřejných výdajů a jejich podílu na HDP, tak jsme na 124. pozici ze 152 hodnocených zemí, což rozhodně není pro vládu a správce veřejných financí dobrý výsledek.“

Dívat se na úspěšné

Podle Roda mohou výsledky působit poněkud absurdně. „Ať už naše sdílená pozice s Botswanou, to, že Rumunsko, Albánie a další země, na které se díváme trošku s despektem, jsou před námi. Nicméně, naše pozice není příliš lichotivá.“

„Pozici České republiky bychom měl vnímat spíše jako nelichotivou, dívat se na tu špičku a tu se snažit předehnat. Nikoliv se uspokojovat, že za námi je zhruba stovka zemí.“

Index ekonomické svobody je důležitý nejen pro podnikatele, investory a spotřebitele. „Dalším faktorem, který se hodnotí, je nestrannost soudů, vymahatelnost práva, vymahatelnost smluv, pracovně – právní vztahy.“

„A to nás dennodenně ovlivňuje,“ zdůraznil Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Milan Kopp, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme