Výnos španělských dluhopisů je rekordní, rating tamních bank klesá

Úrok, na který si Španělsko půjčuje peníze, vzrostl na rekordní hodnotu – překročil už 6,8 procenta. Důvěru trhů neobnovila ani plánovaná půjčka od eurozóny, která má do španělských bank vložit až 100 miliard eur. Agentura Fitch navíc snížila rating 18 španělských bank, včetně těch největších: CaixaBank, Bankia a Banco Popular. O zhoršující se situaci ve Španělsku budou asi debatovat i europoslanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos | Zdroj: Reuters

I když je Evropa připravená na záchranu španělských bank, problémem země zůstává, že jí nedůvěřují kapitálové trhy. Ty požadují vyšší výnosy při investování do španělského dluhu.

Výsledkem je rekordní nárůst výnosů u klíčových desetiletých dluhopisů až na 6,8 procenta. Agentura Fitch navíc předpovídá, že vláda Mariana Rajoye nebude moci splnit své cíle ohledně deficitu.

Podle některých analytiků se kvůli problémům Španělska blíží Evropa k takzvanému okamžiku pravdy. Kolaps španělské ekonomiky by totiž mohl mít pro eurozónu katastrofální následky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve španělské ekonomice a její dopady na ekonomiku evropskou hodnotil ve Světě o osmé Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB

„Při všech negativních zprávách, které ze Španělska přicházejí, španělská ekonomika na tom je dlouhodobě lépe, je v lepším stavu, než byla ekonomika řecká. Myslím si, že Španělsko má šanci se řeckému vývoji vyhnout, ale nebude to zdaleka jednoduché,“ myslí si Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Podle Martina Kupky by španělské ekonomice pomohla urychlená bankovní integrace, ale obává se, že její prosazení v rámci EU nebude snadné. Stejně tak vidí ve schvalování fiskálního paktu krok správným směrem k finanční stabilitě unie, nicméně i zde vyjadřuje Kupka své obavy, že jeho schválení, jakkoli se ho snaží Angela Merkelová urychlit, je běh na dlouhou trať.

Martin Kupka ve Světě o osmé na Rádiu Česko také zdůraznil, že samotné škrty nejsou samospasitelné, že recesi spíše prohlubují a nedá se ani říci, že by startovaly hospodářský růst. Jako klíčový problém vidí v nezaměstnanosti, která trápí nejen státy na jihu unie, ale již i Francii.

Sto miliard pro banky stačit nemusí, pomoc možná bude potřebovat samo Španělsko

Číst článek

Nárůst cen španělských státních dluhopisů se může promítnout také do jednání Evropského parlamentu. Na jeho plenárním zasedání přednese předseda Evropské komise José Barroso program unijního summitu na konci června. I tam se pravděpodobně bude o pomoci Španělsku mluvit.

Summit se má sice věnovat narýsování cest pro nastartování hospodářského růstu, ale španělskou krizi určitě nepomine.

Dá se předpokládat, že José Barroso vyzdvihne rychlou reakci eurozóny na španělské volání o pomoc. Nebezpečné růsty cen pojištění státních dluhopisů, jak se děje v případě Španělska, nemá komise ve zvyku komentovat.

Pavel Novák, Ľubica Zlochová, Karolína Koubová, Barbora Kreuzerová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme