USA a Čína se dohodly na dialogu o vzájemných sporech. Zástupci zemí se mají scházet dvakrát ročně
Spojené státy a Čína se dohodly, že se budou scházet dvakrát do roka, aby jednaly o reformách v obou zemích a řešily vzájemné spory. Jednání budou probíhat mimo rámec rozhovorů o druhé fázi americko-čínské obchodní dohody. Na svém webu o tom v sobotu informuje list The Wall Street Journal. Washington a Peking spolu již dva roky vedou obchodní válku a na své zboží vzájemně uvalují cla.
Podle listu povede tento dialog ministr financí Steven Mnuchin a čínský vicepremiér Liou Che. Oficiálně má být iniciativa oznámena 15. ledna, kdy se očekává podpis první části americko-čínské obchodní dohody.
Trump: Myslím, že s druhou částí americko-čínské dohody budu chtít počkat až po volbách
Číst článek
Obě strany zvažují, že proces ponese název „Komplexní ekonomický dialog“. Tak se říkalo neúspěšným rozhovorům mezi Pekingem a Washingtonem z roku 2017, které si kladly za cíl vyjednat novou obchodní dohodu během 100 dní. Za USA je vedl ministr obchodu Wilbur Ross a zaměřovaly se na zemědělství, obchod, finanční služby, investice a energetiku. Americký prezident Donald Trump ale tehdy s vývojem jednání nebyl spokojen a nařídil jej zastavit.
Odmítavě se k oživení americko-čínského obchodního dialogu staví bývalý prezidentův poradce Steve Bannon. „Potřebujeme akci, ne dialog,“ řekl podle listu The Wall Street Journal.