Spojené státy a Japonsko uzavřely dohodu o kovech pro baterie do elektromobilů. Má posílit jejich dodavatelské řetězce a omezit dovoz nerostných surovin z Číny.
Vicepremiér Leo Varadkar potvrdil, že pokud se naplní spekulace a Londýn během několika dnů aktivuje článek 16 protokolu, reakcí Evropské unie by bylo pozastavení loni vyjednané obchodní dohody.
Ministryně pro dopravu Nichola Mallonová BBC řekla, že muži „mumlali něco o protokolu“. Místní média uvedla, že dvojice pachatelů dávala najevo rozhořčení nad pobrexitovými obchodními bariérami.
Francie tvrdí, že úřady na Jersey zavedly podmínky pro udělování licencí francouzským rybářům, které odporují obchodní dohodě s Británií. Zhruba 60 francouzských lodí chce na protest blokovat přístav.
Úmluva odbourává většinu celních bariér a usnadňuje obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií. Obě strany ji podepsaly krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie EU opustila.
Sobotní dohoda podle agentury Reuters zajišťuje zachování pohybu zboží a služeb v objemu 27 miliard dolarů ročně (600 miliard Kč) i po konci přechodného období.
V úterý je dopoledne proběhne debata v plénu Evropského parlamentu debata o obchodní dohodě EU s Vietnamem. Ve středu o ní budou poslanci hlasovat. Je téměř jasné, že projde.
Klid je tady jen proto, že začalo platit 11měsíční přechodné období, které umožní dojednat nová pravidla, říká k brexitu Radek Špicar ze Svazu průmyslu a obchodu.
Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier ale zdůraznil, že Británie může získat ambiciózní obchodní dohodu jen v případě, že budou zajištěny rovné podmínky pro konkurenci na obou stranách.
Podle dřívějších, loňských vládních plánů pro případný brexit bez dohody, kdy by Británie opustila Evropskou unii náhle bez uzavření obchodní dohody, měla být kontrolována pouze malá část zboží.
Odmítavě se k oživení americko-čínského obchodního dialogu staví bývalý prezidentův poradce Steve Bannon. „Potřebujeme akci, ne dialog,“ řekl podle listu The Wall Street Journal.
Čína oznámila, že čínský vicepremiér Liou Che, který za čínskou stranu vedl obchodní rozhovory, podepíše první část obchodní dohody příští týden ve Washingtonu.
Po schůzce Johnsona s americkým prezidentem Trumpem došlo na vzájemné mazání medu kolem úst v podobě pochval, americké podpory brexitu a slibů „fantastických a rychlých obchodních dohod“.
Prezident zároveň pohrozil, že Spojené státy zanedlouho zavedou 25procentní clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč), které zatím clu nepodléhají.
Japonsko se ve smlouvě mimo jiné zavázalo chránit více než dvě stovky potravin s chráněným zeměpisným označením původu, mezi nimi také žatecký chmel a české pivo.
Poslanci podpořili smlouvu, kterou lídři EU a Japonska podepsali po dlouhém vyjednávání letos v červenci. Pro její přijetí se ve středu vyslovilo 474 členů europarlamentu, proti jich hlasovalo 152.
Oboustranná obchodní výměna Mexika a Evropské unie loni činila skoro osmdesát miliard amerických dolarů. Tato částka ukazuje, o co Spojené státy ve vztahu k ostatnímu světu přicházejí.
Od čtvrtka provizorně platí obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou. Smlouva známá pod zkratkou CETA ruší cla na téměř všechno zboží, které díky tomu může zlevnit.