Westinghouse stáhl připomínky k jadernému tendru v Česku. Antimonopolní úřad dál řeší podnět EDF

Americká společnost Westinghouse stáhla připomínky k jadernému tendru, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad nyní zastaví správní řízení. Informaci na konferenci k vývoji energetiky uvedl generální ředitel Elektrárny Dukovany II Petr Závodský a potvrdil ji mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Westinghouse stáhl svou námitku proti tendru, čekáme tak na rozhodnutí ÚOHS ohledně připomínek EDF, aby mohla být uzavřena smlouva,“ uvedl Závodský. Antimonopolní úřad se nadále zabývá podnětem francouzské společnosti EDF, který zatím blokuje podpis smlouvy na výstavbu nových jaderných bloků v elektrárně Dukovan.

Může politická krize v Soulu ohrozit tendr na Dukovany? ‚I opozice zakázku podporuje,‘ ujišťuje Vlček

Číst článek

EDF i Westinghouse podaly námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži v závěru loňského srpna. V odvoláních zpochybňovaly oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení.

Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jejich námitky zamítl, obě společnosti podaly rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi. Westinghouse nyní své připomínky i rozklad stáhl.

24:45

Firmy chtějí závaznější smlouvy na dodávky pro Dukovany i bez výběrových řízení. KHNP čeká na právníky

Číst článek

„Při zpětvzetí návrhu zpravidla následuje zastavení správního řízení, které však musí nejprve odsouhlasit rozkladová komise. Nadále pokračuje druhoinstanční řízení o rozkladu dalšího navrhovatele, společnosti Électricité de France, neboť tento navrhovatel v nedávné době svůj rozklad doplnil. Doplněné podklady musí být před vydáním rozhodnutí předsedy úřadu vyhodnoceny a posouzeny,“ uvedl Švanda.

Jaderný tendr vyhrála korejská KHNP, smlouvy k podpisu mají být připravené na konci letošního března.

První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Do budoucna stát počítá také s opcí na další dva reaktory v Temelíně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme