Může politická krize v Soulu ohrozit tendr na Dukovany? ‚I opozice zakázku podporuje,‘ ujišťuje Vlček
Jihokorejská opozice nemá problém se zakázkou na stavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech pro tamní státní firmu KHNP. Informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). V úterý se v Soulu setkal s poslanci korejské Demokratické strany, která má většinu v Národním shromáždění. Vlček zároveň požádal, aby české firmy dostaly závazné smlouvy na 30 % zakázky ještě před uzavřením kontraktu mezi KHNP a ČEZ, jak chtějí jejich svazy.
„Politická situace v Jižní Koreji u nás někdy vyvolávala obavy, jestli neohrozí jaderný tendr na Dukovany. I proto jsme se při návštěvě Koreje setkali nejen se zástupci vlády, ale i opoziční Demokratické strany, o které se někdy říká, že je proti jádru. A přesvědčili jsme se o opaku,“ uvedl ministr v tiskové zprávě.
„Korejská opozice mi na jednání potvrdila, že projekt nových jaderných zdrojů plně podporuje a že jsou připraveni rozvíjet obchodní a kulturní vztahy mezi Českem a Jižní Koreou. Věřím, že k tomu přispěje i linka Soul–Praha posílená na sedm letů týdně.“
Macron našel způsob, jak mluvit s Trumpem, popisuje český velvyslanec. Francie chystá obří summit k AI
Číst článek
Vlček se s opozicí setkal po vážných turbulencích na tamní politické scéně, které proběhly v závěru loňského roku. Současná vládní strana je oslabená poté, co byl jí podporovaný prezident země Jun Sok-jol v prosinci sesazen z funkce a nyní čelí vyšetřování kvůli zneužití moci.
Zatímco ale Jun Sok-jul zakázku na Dukovany předtím v Praze osobně podpořil, nyní ještě posílená opoziční Demokratická strana ji loni v říjnu v parlamentu silně kritizovala. Podle jejích poslanců obchod může být ve výsledku pro KHNP a stát nevýhodný, například kvůli slibu velkého zapojení českého průmyslu.
Nejednoznačný byl v minulosti také názor Demokratické strany na rozvoj jaderné energetiky jako takové.
Smlouvy pro firmy předem?
Vlček se v Soulu sešel také s úřadujícím prezidentem Jižní Koreji, kterého opozice podporuje, Čchoi Sang-mokem.
„S úřadujícím prezidentem a premiérem Jižní Koreje Čchoi Sang-mokem jsme řešili kromě dostavby Dukovan a zapojení českého průmyslu také další spolupráci mezi našimi zeměmi, a to nejen co se dalších investic a prohloubení obchodních vztahů týče, ale také například v oblasti výzkumu, vývoje a inovací,“ napsal ministr. Ani z jeho strany tak neočekává potíže.
Firmy chtějí závaznější smlouvy na dodávky pro Dukovany i bez výběrových řízení. KHNP čeká na právníky
Číst článek
O zapojení českých firem do zakázky v pondělí jednal Vlček také se svým protějškem Ahn Duk-geunem. Pokračovat v konkrétních jednáních se pak má na úrovni firem příští týden v Praze.
Součástí jednání v Soulu byli i zástupci Svazu průmyslu a dopravy a Aliance české energetiky. Podle nich by měl být podíl tuzemských podniků na zakázce, který KHNP slíbil nejméně ve výši 60 procent její hodnoty, alespoň zčásti závazný ještě před podpisem celého kontraktu na dodávku bloků mezi KHNP a investorem, polostátním ČEZ a státem. Zatím mají ale firmy s korejskou stranou jenom memoranda o porozumění.
„Cíl zapojení českého průmyslu do dostavby ze 60 % jsme si s korejskými partnery na jednáních potvrdili. Přednesl jsem také požadavek na konkrétní zazávazkování zapojení českého průmyslu z přibližně 30 % ještě před samotným podpisem EPC kontraktu, a to například ve formě smluv o smlouvách budoucích,“ uvedl v tiskové zprávě ministr Vlček. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj jednání Vlčka ve prospěch tuzemských firem ocenil. Šéf Svazu stavebnictví Jiří Nouza nicméně upozornil, že jde stále o sliby. „Žádné právně závazné dohody zatím nejsou,“ reagoval Nouza.
K podpisu kontraktu na Dukovany má dojít podle platného harmonogramu nejpozději do konce března.
Vlček s Ahnem podepsali v pondělí také memorandum o spolupráci v oblasti polovodičů. Česko i Korea podle Vlčka chtějí, aby spolupráce přesáhla oblast jaderné energetiky a zahrnovala výzkum, vývoj, malé modulární reaktory, vodíkové technologie, elektromobilitu, bateriové systémy, polovodiče nebo vzdělávání.