Z. Škromach: Zaměstnání na černo se nebude vyplácet
Podnikatelům by se nemělo tolerovat zaměstnávání na černo. Domnívají se to odboráři. Kromě stavebnictví se pracovníci bez smlouvy objevují také ve službách, hlavně v restauracích a hotelích.
Na černo pracují hlavně cizinci. Nejvíc jich je ve stavebnictví. "Stejný počet jako je legálně hlášených," odhaduje ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škormach.
Nejpočetněji jsou zastoupeni Ukrajinci a Slováci. Také odborový předák Stanislav Antoniv volá po změně. "Náš cíl je, aby naše odvětvová kolektivní smlouva platila pro všechny, kdo dělají na stavbách."
Proti není ani drtivá většina firem. Některé práce by sice podražily, ale obecně by se zprůhlednilo konkurenční prostředí. Vláda proto chystá změnu zaměstnaneckého zákona. Zaměstnávání na černo se prodraží a bude pravidelně kontrolováno.
"V podstatě by ta průkazní povinnost byla na straně zaměstnavatele." Zatím je to podle ministra Škromacha tak, že se o dodržování zákonů musejí starat sami zaměstnanci. Podnikatelům tak za černé zaměstnance nehrozí skoro žádný postih.