Za expanzí Číny stojí ekonomické i politické zájmy, říká analytička Lu
Čínský prezident Chu Ťin Tchao včera dorazil na ostře sledovanou návštěvu Ameriky. Jeho schůzka s Barackem Obamou je označována za nejvýznamnější setkání čelních představitelů obou zemí za poslední bezmála tři desítky let. Přichází totiž v době jasného růstu vlivu Číny na mezinárodní scénu. O tom v rozhovoru hovořila analytička britského think tanku Chatham House Yi Yi Lu.
Čína se v posledních pěti letech stála velmocí, kterou sleduje celý svět. Na výslunní jí napomohl překotný ekonomický růst, zahraniční expanze a samozřejmě i samotný zájem Číňanů být v centru dění. Dokazuje to například současná návštěva čínského prezidenta Chu ťin Tchaa v USA anebo nedávné vstřícné přijetí amerického ministra obrany Roberta Gatese v Pekingu.
Zvýšený zájem Číny prosadit se vysvětluje analytička britského think tanku Chatham House Yiyi Lu: „Myslím, že Čína je skutečně na mezinárodní scéně aktivnější a to i proto, že se stává čím dál častěji terčem.“
Rozhovor s analytičkou Yi Yi Lu připravili redaktoři Roman Chlupatý a Kateřina Procházková.
S růstem samotné Číny se ale také zvyšují její snahy o expanzi dále do světa. Slyšet je o ní v souvislostech s investicemi v Africe nebo Asii. S finančními problémy pomáhá v poslední době ale i Evropě nebo Spojeným státům.
Otázkou však je, zda jde opravdu o pomoc, zda by se to spíše nemělo nazývat ekonomickými anebo dokonce politicky motivovanými zájmy.
„Domnívám se, že v tuto chvíli jsou čínské zájmy převážně hospodářské. Problémem ale je, že to skutečně oddělit od politických otázek nelze. I když původně chcete mít s jistou zemí lepší hospodářské vztahy, zajistit čilejší obchodní výměnu a více investic, politika do toho vstoupí, nelze tomu zabránit,“ vysvětluje expanzi Číny analytička Yi Yi Lu.
Novodobý kolonializmus v Africe
Pozorovatelé ale upozorňují, že například v Africe se mluví dokonce i o novodobém kolonializmu. „To je velmi kontroverzní téma. Pokud se ale podíváte na africké hospodářství, zjistíte, že se mu v posledních 10 letech vcelku dařilo. Hospodářský růst zrychlil a čínské aktivity v Africe v tom hrály jistou roli,“ říká analytička.
Existují sice podle ní i jisté obavy, to ale platí v jakékoli zahraniční investice. Připomněla, že i v Číně samotné se diskutuje o tom, nakolik zahraniční investice přinášejí profit a nakolik škodí. „Myslím si, že v součtu převáží pozitiva nad negativními důsledky. Jde vždy jen o to, jak tyto věci řídíte,“ dodává Yi Yi Lu.
O tom, zda je čínská expanze do světa pozitivní nebo negativní se ale podle pozorovatelů přesvědčíme už brzy, a to pravděpodobně i v České republice.