Za expanzí Číny stojí ekonomické i politické zájmy, říká analytička Lu

Čínský prezident Chu Ťin Tchao včera dorazil na ostře sledovanou návštěvu Ameriky. Jeho schůzka s Barackem Obamou je označována za nejvýznamnější setkání čelních představitelů obou zemí za poslední bezmála tři desítky let. Přichází totiž v době jasného růstu vlivu Číny na mezinárodní scénu. O tom v rozhovoru hovořila analytička britského think tanku Chatham House Yi Yi Lu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Čína se v posledních pěti letech stála velmocí, kterou sleduje celý svět. Na výslunní jí napomohl překotný ekonomický růst, zahraniční expanze a samozřejmě i samotný zájem Číňanů být v centru dění. Dokazuje to například současná návštěva čínského prezidenta Chu ťin Tchaa v USA anebo nedávné vstřícné přijetí amerického ministra obrany Roberta Gatese v Pekingu.

Zvýšený zájem Číny prosadit se vysvětluje analytička britského think tanku Chatham House Yiyi Lu: „Myslím, že Čína je skutečně na mezinárodní scéně aktivnější a to i proto, že se stává čím dál častěji terčem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s analytičkou Yi Yi Lu připravili redaktoři Roman Chlupatý a Kateřina Procházková.

S růstem samotné Číny se ale také zvyšují její snahy o expanzi dále do světa. Slyšet je o ní v souvislostech s investicemi v Africe nebo Asii. S finančními problémy pomáhá v poslední době ale i Evropě nebo Spojeným státům.

Otázkou však je, zda jde opravdu o pomoc, zda by se to spíše nemělo nazývat ekonomickými anebo dokonce politicky motivovanými zájmy.

„Domnívám se, že v tuto chvíli jsou čínské zájmy převážně hospodářské. Problémem ale je, že to skutečně oddělit od politických otázek nelze. I když původně chcete mít s jistou zemí lepší hospodářské vztahy, zajistit čilejší obchodní výměnu a více investic, politika do toho vstoupí, nelze tomu zabránit,“ vysvětluje expanzi Číny analytička Yi Yi Lu.

Novodobý kolonializmus v Africe

Pozorovatelé ale upozorňují, že například v Africe se mluví dokonce i o novodobém kolonializmu. „To je velmi kontroverzní téma. Pokud se ale podíváte na africké hospodářství, zjistíte, že se mu v posledních 10 letech vcelku dařilo. Hospodářský růst zrychlil a čínské aktivity v Africe v tom hrály jistou roli,“ říká analytička.

Existují sice podle ní i jisté obavy, to ale platí v jakékoli zahraniční investice. Připomněla, že i v Číně samotné se diskutuje o tom, nakolik zahraniční investice přinášejí profit a nakolik škodí. „Myslím si, že v součtu převáží pozitiva nad negativními důsledky. Jde vždy jen o to, jak tyto věci řídíte,“ dodává Yi Yi Lu.

O tom, zda je čínská expanze do světa pozitivní nebo negativní se ale podle pozorovatelů přesvědčíme už brzy, a to pravděpodobně i v České republice.

Roman Chlupatý, Katarína Brezovská, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme