Stojaté předvolební bruselské vody rozčeřila nečekaně belgická ministryně zahraničí Hadža Lahbibová, když oznámila, že požádá ostatní členské státy, aby zbavily Maďarsko hlasovacího práva v Radě EU.
V Elysejském paláci se v pondělí odehrál podle všeho dialog hluchých, při kterém si obě strany říkaly, co chtěly, ale neodpovídaly si. Teprve budoucnost ukáže, jestli se slyšely, nebo ne.
Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se potkali s čínský prezidentem Si Ťin-pchingem. Z výroků obou stran bylo zřejmé, že se jednalo tvrdě a otevřeně.
Po několikáté odložený vpád izraelské armády do pásma Gazy a jeho neustálé bezprostřední očekávání vyvolávají až nesnesitelné napětí nejen v Izraeli a okolí, ale v globálním měřítku.
Evropská unie dává formálně přednost elektrickým vlakům před letadly. Je tomu skoro 40 let, co vyhlásila strategickou podporu železnici jako nejúspornějšímu a nejekologičtějšímu způsobu přepravy.
Zelenskyj se nevypravil do Londýna, Paříže a pak Bruselu proto, aby dělal historická gesta, ale proto, aby zatřásl pomyslným stromem, posbíral, co z něj napadalo zbraní a střeliva.
Probrali řadu postupů a jejich variant a pověřili Evropskou komisi, aby je rozpracovala tak, že budou hotovy k politickému schválení na řádném summitu za dva týdny v Bruselu.
Je moc dobře, že se komise drží pravidel a plní tak svou úlohu nestranného arbitra. Koncepce výměnného obchodu ve vrcholné politice, jak si ji představuje polská vládní garnitura, vede do pekel.
Ruská invaze na Ukrajinu měla jednotu Západu zničit. Dokázala pravý opak. Nedávný summit NATO v Madrdiu byl tím nejjasnějším příkladem toho, že západní jednota našla opět smysl života.
Opovážlivá cesta českého premiéra Petra Fialy (ODS) a jeho protějšků z Polska a Slovinska do Kyjeva obléhaného ruskou armádou má hodnotu mimořádně silného gesta.
Ruská invaze na Ukrajinu přináší denně až nesnesitelnou dávku emocí. Zmocňuje se nás střídavě vztek, strach, hněv, ale i dojetí a obdiv. Jsou to vypjaté okamžiky, ve kterých nevadí dělat velká gesta.
Máme za sebou zajisté skoro osm desetiletí míru, ale nemáme mechanismus nebo nástroj, jak zastavit psychopatického diktátora, který si usmyslí, že poteče krev.
Jak vypadá cestování po Evropě? A co může přinést covid pas? Situaci kolem koronavirových restrikcí a pravidel pro cestovatele komentuje bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu Karel Barták.
Politikové jsou si v jeho případě vědomi určité výjimečnosti – Sassoli, před dvěma a půl lety nečekaný šéf europarlamentu, skutečně zaujal a zanechal v evropské politice poměrně hlubokou stopu.